23. července 2022

Tým BWT Alpine F1 Team se na domácí závod Velké ceny Francie postaví po ostrých soubojích v kvalifikaci se sedmým Fernandem Alonsem a desátým Estebanem Oconem na startovním roštu okruhu Paul Ricard.

 

Fernando se po dalším dobrém sobotním výkonu prosadil ve třetí kvalifikaci pětkrát v řadě a podeváté v sezoně. Esteban se kvalifikoval jako dvanáctý – na místo ve třetí kvalifikaci mu chybělo 0,212 sekundy – ale v důsledku penalizací Carlose Sainze a Kevina Magnussena postoupí na zítřejším startovním roštu o dvě pozice.

 

Oba jezdci prošli první kvalifikací složitými podmínkami, kdy se mezi dvěma jízdami měnil směr větru. Fernando dojel sedmý v čase 1 min 32,819 s a Esteban dvanáctý v čase 1 min 33,346 s.

 

Ve druhé části kvalifikace oba jezdci obuli nové měkké pneumatiky, přičemž Fernando se hned v první jízdě dostal do první desítky a Esteban těsně za něj. Esteban se ve druhé části výrazně zlepšil – téměř o 0,7 sekundy – a dostal se do boje o třetí kvalifikaci. Protože se však zlepšili i ostatní, chyběly Estebanovi na umístění v první desítce dvě desetiny.

 

Ve třetí kvalifikaci Fernando nazul dvě sady měkkých pneumatik a jeho druhý čas 1 min 32,552 s mu stačil k tomu, aby si vybojoval místo ve čtvrté řadě startovního roštu.

 

Esteban Ocon, P12, 1:33,048: „Dnes jsme neměli dobrý den a nenašli jsme to správné nastavení pro náš vůz. Před zítřejším závodem se musíme zaměřit na několik oblastí, takže se na ně dnes večer pečlivě podíváme. Kvůli několika penalizacím začínáme na desátém místě a já budu tvrdě bojovat o další body. Domácí publikum mi navíc poslouží jako další motivace! Závodit doma je vždycky výjimečné a já do toho půjdu jako vždy naplno.“

 

Fernando Alonso, P7, 1:32,552: „Je to náročný víkend, ale sedmé místo je pro nás silná pozice pro zítřejší start. V tréninku jsme nebyli úplně spokojeni s vyvážením vozu, a tak jsme celý víkend tvrdě pracovali na jeho zlepšení. Včera se nám pří dlouhých jízdách zdálo vše poměrně dobré, tak uvidíme, zda zítra dokážeme dosáhnout nějakých zlepšení. Velkou roli bude hrát management pneumatik, které se přehřívají a obrušují, takže v horku to bude opravdová výzva. Časová ztráta v boxech je také jedna z nejvyšších v celém šampionátu, takže strategie s jednou zastávkou bude zítra ideální, ale zda to bude možné, na to si budeme muset počkat. Atmosféra byla skvělá a domácí fanoušci nám dali svoji přízeň opravdu pocítit.“

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu: „Dnešní výsledek v kvalifikaci znamená, že máme šanci získat s oběma vozy dobré výsledky pro zítřejší závod na domácí půdě. Fernando odvedl tento víkend ve složitých podmínkách skvělou práci a zítra se postaví na roštu na sedmé místo s tím, že se soustředí na to, aby vyvinul tlak na Landa [Norrise] a George [Russella] před sebou. Esteban, který nebyl úplně spokojený s vyvážením vozu, vypadal, že by se mohl dostat do třetí kvalifikace, ale bohužel mu k tomu chybělo pár desetin. Přesto se zítra, až se budou rozdávat body, bude hrát o hodně. Naše závodní tempo během pátečních tréninků bylo slibné a s oběma jezdci máme dobrou pozici pro zisk bodů. To je náš zítřejší cíl a jsem si jistý, že s dobrým startem a dobře zvolenou závodní strategií jej s oběma vozy dosáhneme.“