24. července 2022

Tým BWT Alpine F1 Team se posunul na čtvrté místo v Poháru konstruktérů poté, co si z domácího závodu Velké ceny Francie na okruhu Paul Ricard odvezl dvojnásobek bodů, když Fernando Alonso skončil na šestém a Esteban Ocon na osmém místě.

 

 

Estebanovi se na třetí pokus podařilo v domácím závodě konečně bodovat ve Formuli 1, když se v cíli posunul z desátého na osmé místo, a dojel si tak pro čtyři body. Fernando si se sedmým bodovým výsledkem v řadě užil silnou neděli, když se jeho předjetí Landa Norrise z McLarenu v prvním kole ukázalo jako rozhodující pro konečné šesté místo. Tento Španěl dnes vytvořil rekord Formule 1 v počtu ujetých kol, když se posunul na  18 672 kol v kariéře v závodech Velké ceny.

 

Esteban dostal pětisekundovou penalizaci po kolizi s Yukim Tsunodou v prvním kole, ale poté, co si ji během jediné zastávky v boxech odpykal, prokázal Francouz trpělivost a díky druhému povedenému předjetí Daniela Ricciarda z McLarenu z vnější strany desáté zatáčky si dojel pro body.

 

Oba jezdci vyjeli z výhodné sedmé a desáté pozice na startovním roštu, Fernando se držel na šestém a Esteban na osmém místě.  Safety car v 18. kole po havárii Charlese Leclerca umožnil většině závodního pole odjet do  boxů. Fernando zajel do boxů pro tvrdé pneumatiky jako první a Esteban pak brzy po něm. Ten si pak během zastávky v boxech odpykal penalizaci, aby následně vyjel za Ricciardem z McLarenu, kterého předtím v sedmém kole předjel nájezdem do šikany v osmé zatáčce.

 

Odtud se Fernando dostal na průběžné šesté  místo v cíli a držel Norrise na uzdě, zatímco Esteban musel být trpělivý, aby následně chladnokrevně sebral Ricciardovi sedm kol před koncem osmé místo elegantním předjetím vnější stranou desáté zatáčky.

 

Tým získal v Poháru konstruktérů před Velkou cenou Maďarska – závěrečným závodem před letní přestávkou – již 93 bodů.

 

Esteban Ocon, startoval na 10. místě, dokončil na 8. místě: „Cílem dnes bylo bodovat s  oběma vozy a my to dokázali! Se svým závodem jsem spokojen, bylo skvělé jet před domácími fanoušky, kteří byli celý víkend neuvěřitelní, takže jim děkuji za jejich podporu. V tom horku to bylo náročné, užil jsem si ale některé souboje. Nyní jsme čtvrtí v Poháru konstruktérů, takže jsme velmi pozitivně naladěni a jsme motivováni tuto pozici udržet. Doufám, že se příští rok pojede ve Francii znovu, protože není nic lepšího než domácí Velká cena. Děkuji všem fanouškům a „allez Alpine!“

 

Fernando Alonso, startoval na 7. místě, dokončil na 6.: „Dnešní závod mě potěšil. Z naší strany jsme udělali vše tak, jak to mělo být a dobře jsme zvládli tempo i pneumatiky. Tento víkend jsme museli zapracovat na spoustě věcí ve vyvážení vozu,  ale nakonec jsme dojeli těsně za prvními pěti, takže to pro nás byl nakonec velmi slušný závod s dalšími body do tabulky. Měl jsem dobrý start a propracoval jsem se až na páté místo, ale pak jsme se propadli na šesté a pokračovali asi na naší obvyklé pozici v závodě. To ukazuje, že pokud máme bezproblémový víkend, jako byl tento, dokážeme dojet v nejlepší šestce. Doufám, že si dokážeme udržet stejnou úroveň i v druhé polovině sezóny a pojedeme dál na úspěšné vlně.“

 

Laurent Rossi, generální ředitel Alpine: „Velmi nás těší, že jsme zabodovali s oběma vozy v našem domácím závodě a nyní jsme s náskokem, a myslím, že zaslouženě, na čtvrtém místě v  Poháru konstruktérů. Bylo skvělé dnes závodit na okruhu Paul Ricard před tak nadšenými domácími fanoušky, takže jim děkujeme za jejich fantastickou podporu po celý víkend. Co se týče samotného závodu, věděli jsme, že jsme dnes měli dobrou šanci získat body s oběma vozy. Potřebovali jsme dobrý start, a to se nám povedlo, ale také dobře odvedenou práci při závodech od týmů i jezdců. Fernando odvedl skvělou práci, když po startu předjel Landa [Norrise] a pak již skvěle zvládl celý závod a získat osm bodů a šestou pozici. Esteban měl také skvělý start, ale byl penalizován za kolizi v prvním kole s Yukim [Tsunodou]. Musel se „kousnout“ a získat zpět svou ztracenou výhodu. Jeho trpělivost a rozhodnost byly klíčové při předjíždění druhého vozu McLaren Daniela [Ricciarda], aby se dostal na osmé místo. Náš cíl je nyní jasný. Musíme udělat vše pro to, abychom si udrželi čtvrté místo v Poháru konstruktérů. Nebude to snadné, ale musíme si udržet naše tempo v modernizacích a nachystat vše pro dobré výsledky o víkendových závodech – stejně jako tomu bylo tento víkend doma ve Francii – po zbytek sezóny.“