Alpine – PŮVOD ZNAČKY

PŮVOD ZNAČKY

JEAN RÉDÉLÉ, ZAKLADATEL Alpine

JEAN RÉDÉLÉ, ZAKLADATEL

Jean Rédélé se narodil 17. května 1922 do rodiny se silným vztahem k motorsportu. Jeho otec Emile působil v závodech Grand Prix. Po úspěšném absolvování studia dostal Jean v pouhých 24 letech na starost dealerství značky Renault v rodném Dieppe. Své konstruktérské a řidičské dovednosti zdokonaloval ve světě závodů. Vnímal, jak motorsport umožňuje demonstrovat schopnosti jeho vozů, a připravil tak půdu pro stavbu několika velice výjimečných sportovních vozů.

Jean Rédélé Alpine A108

SKROMNÉ ZAČÁTKY

Renault 4CV byl ztělesněním osobních vozů, které po válce umožnily zpřístupnit auto širokým masám. Rédélé v něm však viděl větší potenciál a díky své pokrokové pětistupňové převodovce vylepšil výkon spolehlivého hnacího ústrojí vozu. Závodil v Alpách a na náročných tratích Mille Miglia a nasbíral řadu vítězství. Jeho pozdější speciály nesly jméno místa, kde se nejlépe zdokonaloval ve svém řemesle: klikaté alpské kopce.
 

Automobilové závody a Alpine

Filozofie Alpine

Šlo mi o to, aby zákazníci našli za volantem vozu, který jsem chtěl postavit, ten úchvatný pocit kontroly,“ svěřil se Rédélé. Nechal si vyrobit vlastní sportovní vůz, který vybavil mechanikou modelu 4CV s lehkou hliníkovou karoserií. Oproti standardní verzi ušetřil 60 kg. Na nízkou hmotnost se vozy Alpine soustředí i dnes.

Alpine. Značka oficiálně vznikla v červnu 1955 v rodišti Jeana Rédélého v Dieppe, kde se vyrábí dodnes.

„Ukázali jsme, že dokážeme postavit velmi lehké a robustní stroje.“ Jean Rédélé

ZROZENÍ HVĚZDY

Po tomto výjimečném dni v roce 1955 následovalo několik vozů, ale žádný z nich nebyl tak ikonický jako model A110. Vznikl v roce 1962 a představoval evoluci předchozích modelů A106 a A108 se stylem, který je dodnes okamžitě rozpoznatelný. Během svého pozoruhodného života se jeho výkon ztrojnásobil, přičemž pozoruhodných úspěchů nedosahoval jen na rychlostních zkouškách rallye, ale i mezi běžnými řidiči.

Alpine A110 design
Alpine A110

SPORTOVNÍ VÝKONY

Vozy Alpine vycházejí z našich tří principů: lehkosti, obratnosti a soutěživého ducha. Tato DNA se stala základem pro vítězství v mnoha disciplínách motorsportu. V šedesátých letech uspěla značka Alpine ve výkonnostních třídách závodu 24 hodin Le Mans a v roce 1978 dosáhla absolutního vítězství. Investice automobilky Renault také pomohly modelu A110 získat v roce 1973 první trofej v mistrovství světa v rallye.

Alpine A110 1962 a Alpine A110 2017
Alpine A110
Alpine A110

NÁVRAT

Model Alpine A110 zažil v roce 2017 slavný comeback. Průkopnické myšlení Jeana Rédélého se převtělilo do vozu, který spojuje odborně vyladěnou pohonnou jednotku se štíhlou a lehkou karoserií, a nabourává tak hierarchii sportovních vozů. Je to cenami ověnčený vůz, který si oblíbili automobiloví kritici i noví a staří fanoušci značky Alpine. Jízda s modelem A110 je ještě návykovější než s jeho jmenovci a úžasně propojuje minulost, současnost a budoucnost značky Alpine.

Objevujte dál