29. května 2022

Týmový jezdec BWT Alpine F1 Team Fernando Alonso si po umístění na sedmém místě ve Velké ceně Monaka, kterou doprovázel déšť a dvě červené vlajky, připsal další bodované umístění. Esteban Ocon projel cílem jako devátý, ale kvůli pětisekundové penalizaci za způsobenou kolizi odjel Francouz bez bodů, jelikož se nakonec umístil na dvanáctém místě.

 

Průtrž mračen v celém regionu několik minut před začátkem závodu v 15:00 způsobila, že start byl dvakrát odložen, a následně první ze dvou červených vlajek vozy za safety carem zastavila úplně. Po pokračování závodů oba jezdci nasadili v náročném prvním stintu pneumatiky do plného mokra, přičemž některé další týmy zajely do boxů předčasně pro přechodné pneumatiky. Oba jezdci zůstali na mokrých pneumatikách, než ve 21. kole dvakrát zastavili na pneumatikách s tvrdou směsí a snažili se dojet až do konce závodu, který se jel na 78 kol.

 

Druhá červená vlajka po těžké havárii Micka Schumachera za šikanou u plaveckého bazénu ve 30. kole vnesla do odpoledne další zpoždění. Fernando i Esteban v přestávce přesedlali na střední směs, aby pneumatiky šetřili a dojeli do konce závodu, kdy bojovali o čas. Fernando zvládl své pneumatiky i tempo a projel cílem na příjemném sedmém místě, Esteban byl devátý. Pětisekundová penalizace po závodě za incident s Lewisem Hamiltonem však znamenala, že Esteban skončil dvanáctý a nezískal body.

 

Esteban Ocon, startoval z P10, dokončil na P12:

 

„S dnešním výsledkem se těžko srovnávám a jsem naštvaný, že z Monaka odjíždíme bez bodů. Z kokpitu to působilo jako závodní incident s Lewisem [Hamiltonem]. Na trati, jako je Monako, je skoro při každém pokusu o předjetí pravděpodobnost nějakého kontaktu. Náš tým celý víkend tvrdě pracoval zejména na tom, aby mezi pátkem a sobotou našel rezervy, a nyní odjíždíme bez zaslouženého dvojího bodového zisku. Musíme se posunout dál a v Baku, kde budeme závodit příště, to chci napravit.“

 

Fernando Alonso, startoval z P7, dokončil na P7:

 

„Vzhledem k podmínkám to byl dnes velmi náročný závod, takže můžeme být spokojeni se sedmým místem a dalšími body do šampionátu. Byl to ošemetný závod, který byl chvílemi náročný na volbu strategie, ale jako tým jsme vše zvládli dobře a vše se nám povedlo. Za volantem to nebylo snadné a chvílemi jsem si musel dávat pozor, abych neudělal žádnou chybu a dojel do cíle na bodovaném místě. Během stintů na suchu jsme si museli, vzhledem k tomu, co jsme zjistili v pátek, dávat pozor na pneumatiky, zejména pak já po druhé červené vlajce. Pohodlně jsme se udrželi na sedmém místě, takže jsem s dneškem celkem spokojený.“

 

Laurent Rossi, generální ředitel Alpine:

 

„Dnešní Velká cena Monaka byla velmi napínavá a vždy je dobré, když z takových závodů odjíždíte se ziskem cenných bodů. Jako tým jsme počítali s tím, že to bude náročný víkend na okruhu s tolika pomalými zatáčkami, které našemu vozu nesvědčí. Celý víkend jsme se museli snažit o zlepšení mezi pátkem a sobotou, což nám pomohlo nejen tento víkend, ale je to také dobrým příslibem do budoucna. Tyto poznatky můžeme využít při adaptaci našeho vozu na všechny typy tratí. Oba jezdci dnes zajeli dobré závody a projeli cílem na sedmém, respektive devátém místě, což je nejspíš umístění, které jsme si v dnešním závodě zasloužili. Estebanova časová penalizace je velmi tvrdá, protože to bylo nejspíš tak 50 na 50. Nebudeme se tím tedy příliš zabývat, sklopíme hlavu a budeme se dívat dopředu na další závod. Rád bych poděkoval všem členům týmu za jejich tvrdou práci po velmi náročných dvou týdnech ve Španělsku a Monaku. Tento týden si trochu odpočineme a příště se budeme soustředit na Ázerbájdžán a Kanadu, kde chceme nasbírat dvě bodové porce.