21. května 2022

Po včerejším dobrém výkonu v tréninku se oba vozy snažily na tuto formu navázat i v sobotu. Fernando skončil ve třetím volném tréninku třináctý a Esteban desátý.

 

V Barceloně panovalo i nadále horko. Teplota vzduchu přesahovala 35 °C a teplota na trati se blížila 50 °C. Některé vozy vykazovaly během dne známky přehřátí. Fernandovi se bohužel nepodařilo postoupit z Q1. Španěl, který se Velké ceny Španělska ve Formuli 1 zúčastnil po devatenácté, skončil sedmnáctý s časem 1 min. 21,043 s. Esteban se prodral Q1 o 0,074 sekundy na šestnácté místo. V Q2 se Esteban chtěl probojovat do první desítky, ale nakonec mu chyběly dvě desetiny a skončil dvanáctý.

 

Esteban Ocon, P12, 1:20.638:

 

Dnešek pro nás nebyl ideální a rozhodně frustrující, protože víme, že jsme mohli z vozu dostat více výkonu. V průběhu kvalifikace se nám trochu přehřívaly pneumatiky, protože jsme udržovali minimální rychlost mimo trať, ale dosáhnout na Q3 bude těžký úkol. Zítra můžeme zvolit celou řadu strategií, takže závod bude zajímavý. Můžeme si pohrát se všemi kombinacemi pneumatik a víme, že strategie bude velmi důležitá, aby náš den dopadl dobře. Odstartuji z lepší pozice než v Miami, takže se pokusíme udělat vše pro to, abychom získali body.

 

Fernando Alonso, P17, 1:21.043:

 

„Dnešní kvalifikace byla pro mě náročná a v mém posledním kole Q1 jsme měli menší nedorozumění. Myslel jsem si, že máme náskok jedné nebo dvou sekund, ale nakonec jsme měli dvacetivteřinový náskok. Je to vysoká cena, protože jak víme, na této trati se velmi špatně předjíždí. Uvidíme zítra, protože v posledních několika závodech měli jezdci, kteří startovali z konce startovního pole, dobře načasovaný safety car a pak se dostali do první desítky. Musíme doufat, že se nám zítra něco takového podaří a třeba budeme mít štěstí a získáme body. Dnes vůz nebyl tak rychlý jako včera a musíme přijít na to, proč tomu tak bylo.“

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu

 

„Dnešní výsledek kvalifikace nás mrzí, protože jsme si od toho slibovali něco jiného. A neodráží skutečný potenciál našeho vozu po včerejším slibném pátečním tréninku. Bohužel z různých důvodů nemáme v první desítce ani jeden vůz. U Fernanda se jednoduše řečeno vyskytl problém s načasováním, což znamená, že se v kole po výjezdu z boxů špatně zařadil do provozu, a to nakonec ohrozilo jeho kvalifikační úsilí. Esteban dokázal postoupit přes Q1 a ve Q2 zajel solidní jízdu, přičemž udržel minimální rychlost ve výjezdovém kole, což značná část jeho přímých soupeřů nedokázala. Do umístění v první desítce mu nakonec chybělo jen málo. Budeme se zabývat některými faktory, které k tomu přispěly, protože si myslíme, že jsme měli na to, abychom se dostali do Q3. Zítra je nový den. Po poslední kvalifikaci v Miami jsme byli zklamaní a v neděli jsme si užili dobrý závod, takže ještě není všem dnům konec. Zapracujeme maximálně na strategii a jsem si jistý, že Fernando i Esteban budou mít odhodlání v zítřejším závodě uspět.“