20. května 2022

Jezdci Esteban Ocon a Fernando Alonso a šéf týmu Otmar Szafnauer se zamýšlí nad šestým závodem sezóny Formule 1 v Barceloně.

 

Otmar Szafnauer:

 

„Naším cílem je především, abychom měli oba vozy na bodovaných pozicích, což se nám od prvního závodu sezóny ještě nepodařilo. Pokud chceme dosáhnout našich letošních cílů, pak je to minimální požadavek na zbývající Velké ceny. Důsledně jsme dokazovali, že máme konkurenceschopný vůz, a nyní je důležité, abychom toto slibné tempo proměnili v neděli v body. Určitě se chceme od Miami odrazit tím, že budeme mít mnohem lepší a čistší závodní víkend. Máme pod kontrolou pouze to, co je před námi, takže to je naším cílem v Barceloně a oba jezdci jsou připraveni jej splnit.“

 

Esteban Ocon:

 

„Barcelona patří k těm okruhům, které všechny týmy i jezdci dobře znají. Již nějakou dobu tam závodíme a testujeme, ale samozřejmě to přináší své vlastní výzvy, stejně jako každá jiná trať. První dva sektory jsou rychlé a mohou být záludné, přičemž velmi důležitá je strategie pneumatik. Závěrečný úsek je pomalý a ke konci kola obvykle pocítíte ztrátu přilnavosti, protože dochází k přehřátí pneumatik. Obecně se v Barceloně předjíždí poměrně obtížně, ačkoli dlouhá klesající rovinka může poskytnout výhodu výkonu a DRS, takže je to klíčová část okruhu. Kvalifikace a strategie závodu jsou proto obzvláště důležité pro získání pozice na trati. Loni jsem se na startovním roštu kvalifikoval jako pátý, takže je to trať, kterou mám rád, a víme, že na ní umíme závodit.“

 

Fernando Alonso:

 

„V Barceloně jsem závodil řadu let, takže trať i místo dobře znám. Je to trať, na které se skutečně ukáže, jak si váš vůz stojí mezi ostatními. Řadu let se na ní konají zimní testy. Na trati se špatně předjíždí, a proto je třeba zajet co nejlepší kvalifikaci. Pokud se v závodě neobjeví safety car nebo něco neobvyklého, je těžké získat náskok. Letos se nám v kvalifikacích docela daří, tak doufejme, že se nám podaří navázat na formu z předchozích sobot v Barceloně a zajet bezproblémový závod.

 

Fakta k Velké ceně Španělska 2022

 

Okruh:

 

Délka okruhu: 4,675 km
Délka závodu: 308,424 km

 

První závod se konal v roce 1991.
Na letních olympijských hrách v roce 1992 sloužil jako start a cíl cyklistických závodů. Je hodnocen jako jeden z environmentálně nejudržitelnějších okruhů na světě.
Dispozice okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya se v průběhu let několikrát změnila, přičemž nejviditelnější je přidání pomalé šikany před poslední zatáčkou, aby se zvýšila možnost předjíždění.


Fakta o jezdcích a týmu:

 

Vozy s motory Renault získaly ve Velké ceně Španělska 10 pole positions, 12 vítězství, 524 bodů a 8 nejrychlejších kol.
Fernando Alonso dosáhl v roce 2006 emotivního vítězství za tým Renault F1 před domácím publikem. V roce 2013 se to Fernandovi podařilo zopakovat.
Esteban Ocon se při Velké ceně Miami posunul o 12 míst, což je nejvíce v jeho dosavadní kariéře. V roce 2017 skončil Esteban v Barceloně pátý, což byl jeho nejlepší výsledek v jeho premiérové sezóně ve Formuli 1.


Tým Alpine získal v loňské Velké ceně Španělska 2 body díky Estebanovu bojovnému výkonu, když po 5. místě v kvalifikaci skončil na 9. místě.


Alpine Academy a partnerští jezdci:

 

– Jack Doohan se v Imole kvalifikoval na třetím místě. A to i přesto, že na tomto okruhu nikdy předtím nezávodil.  Během své kampaně ve Formuli 3 FIA v roce 2021 skončil Jack v Barceloně druhý.

 

– Olli Caldwell dosáhl v Imole s 13. místem nejlepšího výsledku v dosavadním průběhu sezóny. Olli vyhrál v Barceloně v roce 2021, a získal tak ve Formuli 3 své první vítězství.

 

– Caio Collet se v Barceloně třikrát umístil na stupních vítězů, naposledy v úvodním závodě loňské sezony šampionátu Formule 3.

 

– Victor Martins si v Imole připsal dvojnásobné bodované umístění, včetně 2. místa ve sprintu. Victor má na kontě v Barceloně během své juniorské kariéry nejméně 8 umístění na stupních vítězů, z toho 6 vítězství a 2 vítězství v rámci jednoho víkendu.

 

– Abbi Pulling má po úvodním kole W série v roce 2022 na kontě 20 bodů. Jedná se o nejlepší start Abbi do šampionátu s nekrytými koly v historii.
Druhé místo Alice Powell v Miami znamená, že pokračuje ve své sérii alespoň jednoho umístění na stupních vítězů v každé ze tří sezón, které ve W sérii absolvovala.