12. června 2022

Tým BWT Alpine F1 Team si z Baku odváží dalších sedm bodů; Fernando Alonso po vzrušující Velké ceně Ázerbájdžánu dojel na sedmém místě a Esteban Ocon na desátém. Díky tomu se tým Alpine se 47 body posunul na pátou příčku v Poháru konstruktérů.

 

Po typickém startu na městském okruhu v Baku si oba jezdci drželi své startovní pozice, tj. desáté a třinácté místo. V 9. kole závodu byl využit virtuální safety car. Fernando pokračoval na středně tvrdých pneumatikách a s každou zastávkou v boxech se postupně propracovával dopředu. V 18. kole je Španěl při vyvěšené zelené vlajce vyměnil za tvrdé pneumatiky.

 

Esteban také zůstal na svých startovních pneumatikách (tvrdých) a po použití virtuálního safety caru se dostal do první desítky. Fernando se na nové sadě pneumatik propracoval závodním polem a po svém zlepšení v sektoru 3 za sebou nechal několik soupeřů.

 

Zatímco se jeho týmový kolega propracovával dopředu, Esteban se bránil pronásledovatelům na čerstvějších pneumatikách. Francouzský jezdec nakonec ve 33. kole uskutečnil svou povinnou zastávku v boxech ještě než mohl využít další virtuální safety car, z nichž vyjel na jedenácté pozici.

 

Jak souboj pokračoval, Fernando se dostal na sedmé a Esteban na desáté místo.

 

Oba jezdci si v bitvě o umístění v nejlepší desítce udržovali stabilní tempo až do cílové rovinky. Dva vozy McLaren dělaly vše, co bylo v jejich silách, aby Fernanda dohnaly a předjely. Španěl však svou pozici udržel a přeťal cílovou čáru na sedmém místě již ve druhém po sobě jdoucím závodě. Esteban zvládl získat body na desáté příčce, což znamenalo, že se v této sezóně umístil v nejlepší desítce již pošesté.

 

Esteban Ocon, startoval z P13, dokončil na P10:

 

„Dnešní závod byl opravdu těžký, takže jsme rádi, že jsme skončili se dvěma vozy na bodovaných místech a s dalším umístěním v první desítce. Jako vždy budeme s týmem vše analyzovat, abychom zjistili, kde je prostor ke zlepšení. V pátek a sobotu jsme byli rychlí. Měli jsme trochu smůlu v kvalifikaci, což nám nepomohlo vylepšit naši pozici na trati tuto neděli. Když vše zvážíme, mohlo to být určitě lepší. Z Baku však odjíždíme pozitivně naladěni. Už se těšíme, až se příští týden vrátíme do Kanady. Naším cílem je i nadále sbírat body.“

 

Fernando Alonso, startoval z P10, dokončil na P7:

 

„Dnešní závod byl složitý, ale vedli jsme si dobře a se sedmým místem jsem spokojený. Samozřejmě jsme vydělali na několika odstoupeních, ale to se prostě stává, a věděli jsme, jak využít těchto výhod a našich silných stránek. Na nových pneumatikách jsem předjel několik vozů a na rovinkách jsme byli opravdu rychlí. Naše pohonná jednotka je zdá se solidní a konkurenceschopná, což je vždy dobré. Jsme v patách dobré skupině vozů a podobnou zkušenost očekávám i v Kanadě. Pojďme si vzít další body!

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu:

 

„Dnešním cílem bylo mít dva vozy na bodovaných místech, a to jsme splnili. Městská trať v Baku představuje pro řidiče a vozy jedinečnou výzvu. Cítili jsme, že pokud oba vozy dokáží dojet do cíle, měli bychom dosáhnout na body. Tento víkend jsme měli velký potenciál. Esteban měl v kvalifikaci velkou smůlu, což ho na startovním roštu posunulo na horší místa, než jsme doufali. Oba jezdci však zajeli tento závod chytře a promyšleně, aby získali body. Je pro nás potěšující, že se dostali na lepší pozice a dokončili v první desítce. Několik příštích dní budeme s týmem vše probírat a těšíme se, až se příští týden vrátíme do Montrealu na dlouho očekávaný návrat Velké ceny Kanady. V Poháru konstruktérů jsme se posunuli na páté místo a plánujeme dojít až na čtvrté.