25. března 2022

Tým BWT Alpine F1 Team posunul hranice průkopnickou předváděcí jízdou kolem saúdskoarabského hlavního města Rijádu. Město burácelo za neuvěřitelného zvuku monopostů E20 s motorem V8, který řídily saúdská pilotka F1 Asíl Al Hamad a partnerská pilotka Alpine Academy Abbi Pulling. Tento pár se stal vůbec prvními ženami, které v Saúdské Arábii pilotovaly vůz F1.

 

Asíl, která zastupuje Saúdskou Arábii v komisi FIA Women in Motorsport a je členkou představenstva Saúdské automobilové a motocyklové federace, vede vývoj strategií a politik na podporu vzdělávání a výcviku žen v motoristickém sportu v Saúdské Arábii. S týmem Alpine má doslova rodinné pouto, neboť v roce 2018 se s ním zapsala do historie, když se stejným vozem E20 vyjela na trať na francouzském okruhu Paul Ricard.

 

K Asíl se při předváděcí jízdě přidala i Abbi Pulling, která bude letos závodit ve W Series. Abbi je členkou partnerského programu Alpine Affiliate, což je v podstatě líheň Alpine Academy. V ní jsou vychovávány mladé závodní talenty, kteří mají potenciál probojovat se až do F1, a poskytuje jim poradenství v oblasti kariéry, mediálního tréninku, výživy a psychologie. Devatenáctiletá Abbi si poprvé vyzkoušela stroj F1 v této předváděcí jízdě pouhý den před svými narozeninami.

 

V rámci aktivity, kterou zprostředkoval Saúdský úřad pro cestovní ruch, projely Asíl a Abbi s vozem E20 nejvýznamnějšími místy království, mimo jiné přes Wadi Hanifah v historickém městě Ad-Diriyah, nad nímž se nachází památka světového dědictví UNESCO At-Turajf, původní sídlo královské rodiny As-Saudů, rodiště Království a místo vzniku prvního saúdského státu, a poté vůz provedly pod jasnými světly nové pulzující finanční čtvrti krále Abdulláha (KAFD).

 

Obě jezdkyně společně ukázaly, že v Království jsou v motoristickém sportu vytvářeny příležitosti i pro ženy a že budoucnost pro další generace vypadá skvěle.

 

Loga „Visit Saudi“ (Navštivte Saúdskou Arábii) se objeví na vozech Alpine A522 tento víkend během Velké ceny Saúdské Arábie. 

 

Asíl Al Hamad:

 

„Bylo úžasné znovu usednout za volant s týmem BWT Alpine F1 Team a ještě výjimečnější je, že se tak stalo v mé zemi Saúdské Arábii a v mém rodném městě Rijádu. Doufám, že to inspiruje další generace, aby se také zamilovaly do Formule 1, a že stále více žen bude při zvažování své budoucí kariéry přemýšlet o motoristickém sportu. Byla jsem nesmírně šťastná, že jsem se mohla setkat s Abbi. Je to milá dívka se spoustou ambicí a úžasnou vášní pro závodění. Je důkazem toho, že s dostatečným zápalem se i dívky mohou stát profesionálními závodními jezdkyněmi. Je důležité, abychom šly příkladem a ukázaly mladé generaci, že to v budoucnu mohou být i ony; nezáleží přece na pohlaví, je třeba ukázat svůj talent. Budu jim fandit a otevírat dveře a doufám, že je v blízké budoucnosti uvidíme na stupních vítězů.“

 

Abbi Pulling:

 

„Minulý víkend jsem vůbec poprvé mohla pilotovat opravdový monopost F1. Bylo to opravdu tak vzrušující, jak jsem čekala, a možná i ještě trochu víc. Začala jsem závodit, když mi bylo pouhých osm let, a vždy bylo mým cílem dostat se do Formule 1. Jsem tedy moc ráda, že jsem se k tomuto cíli zase o kousek přiblížila. Pro automobilový průmysl je velmi důležité povzbuzovat a podporovat mladé ženské talenty, aby dosáhly svých ambicí. Programy, jako je Alpine Academy, spolu s předváděcími jízdami se ženami za volantem závodních vozů ukazují, že se vám dostává příležitosti a že k tomu máte za sebou i strukturu. Bylo mi potěšením setkat se s Asíl a poslechnout si o všech jejích iniciativách na podporu mladých závodnic. Je to velmi povzbuzující jak pro mě, tak i pro další generace.“

 

Laurent Rossi, CEO, Alpine:

 

„To, že dvě ženy projíždějí ve voze F1 hlavním městem Saúdské Arábie, kolem cenných historických památek a do centra města, ukazuje, že každý, kdo má dostatek odhodlání, může v motoristickém sportu jít za svým snem. Asíl ukazuje, že jsou vítány ženy všech profesí, zatímco Abbi dokazuje, že motoristický sport může být pro ženy skutečnou kariérní drahou. Doufáme, že akce jako byla tato, se stane inspirací pro dívky mladší generace, protože všechno je možné.“

 

Fahd Hamidaddin, výkonný ředitel Saúdské centrály cestovního ruchu:

 

„Saúdská Arábie je destinace, která je vstřícná ke každému. Cestovní ruch a sport spolu úzce souvisejí a obojí nabízí ženám příležitosti k budování kariéry, která je naplňuje a přináší jim pocit radosti a uspokojení. Jako otci dvou dcer je mi potěšením připojit se k této přelomové iniciativě společnosti Alpine a inspirovat ženy ze všech společenských vrstev, aby šly za svými sny, ať už vedou kamkoli. A co je ještě důležitější, podporovat je v uskutečňování jejich snů.“