26. března 2022

Pátá pozice na startovním roštu znamená pro Estebana nejlepší výsledek v kvalifikaci od loňské Velké ceny Španělska, když jeho čas 1 min 29,068 s stačil na první místo v pětičlenné skupině vozů, kterou dělily pouhé dvě desetiny sekundy.

 

Fernando zajel kolo za 1 min. 29,147 s., což je jen o 0,079 s méně než Esteban, a španělský jezdec se tak do zítřejšího závodu na 50 kol postaví na start jako sedmý.

 

Většina týmů zvolila v první kvalifikaci různé strategie a na jedné sadě měkkých pneumatik jela několik rychlých a pomalých kol, aby se pokusila najít optimální úroveň přilnavosti a výkonu. Jak Esteban, tak i Fernando úspěšně zvládli první kvalifikaci po třech ostrých kolech.

 

Ve druhé kvalifikaci byl Estebanův úvodní pokus ohrožen pomalu jedoucím McLarenem, zatímco Fernandův první pokus stačil na páté místo. Havárie Micka Schumachera v 10. zatáčce znamenala červenou vlajku, která kvalifikaci o hodinu zpozdila. Po obnovení jízd Fernando zlepšil své kolo a podruhé v této sezóně se dostal do třetí kvalifikace, kde se k němu po skvělém závěrečném výkonu přidal i Esteban.

 

Esteban se sedřenými pneumatikami zajel ve třetí kvalifikaci skvělé první kolo, takže si zajistil místo v první pětce na roštu. Na nových měkkých pneumatikách se mu po přerušení druhého kola již nepodařilo dosáhnout lepšího výsledku. Fernandovo závěrečné kolo, v němž se zlepšil o půl desetiny, stačilo k tomu, aby se posunul z devátého na sedmé místo a zajistil týmu Alpine první dvojité umístění ve třetí kvalifikaci od loňské Velké ceny Kataru.

 

Esteban Ocon, P5, 1:29.068:

 

„V první řadě je nejdůležitější, že je Mick v pořádku. Byla to velká bouračka a jsem rád, že se zdá, že je s ním vše v pořádku. Z naší strany jsem měl z vozu dobrý pocit a jsem rád, že jsme na této trati rychlí. Je to velmi rychlý okruh, velmi technický a musíte tak trochu riskovat. Ve třetí kvalifikaci jsem to málem napálil do zdi, ale podařilo se mi z toho jen tak tak vybruslit. Je to teprve druhý závod s tímto novým vozem a kvalifikovat se na páté a sedmé místo je skvělé a měli bychom mít z dneška velkou radost. Celý víkend jsme si vedli dobře a mám radost z toho, jak se vůz během všech tréninků zlepšoval. Jsme ve hře a zítra budeme bojovat o solidní výsledek.“

 

Fernando Alonso, P7, 1:29.147:

 

„Byl to skvělý pocit dostat se v Bahrajnu do třetí kvalifikace. Teď jsme ale v kvalifikaci na úplně jiném okruhu a máme oba vozy ve třetí kvalifikaci, což je pro tým dobré znamení. Vůz se rozhodně choval po celý víkend konkurenceschopně. S těmito vozy pro rok 2022 se ale stále učíme už při každém výjezdu z garáže a myslím, že máme ještě potenciál, který můžeme rozvíjet. Opotřebení pneumatik je pro zítřek stále ještě trochu neznámou. Nemusíme ale použít pneumatiky, na kterých jsme se kvalifikovali ve druhé kvalifikaci, takže máme pokud jde o strategii větší flexibilitu. Uvidíme, co dokážeme v samotném závodě, a doufejme, že si z něj odvezeme spoustu bodů.“

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu:

 

„Máme velkou radost z dnešních výsledků kvalifikace, ve které Esteban i Fernando zajeli skvělá kola, díky nimž jsme se dostali do první desítky pro zítřejší Velkou cenu. Od začátku víkendu jsme věděli, že máme na to, abychom byli dobře konkurenceschopní, takže tvrdá práce všech členů týmu se vyplatila. Máme ale hotovou jen polovinu práce, protože body se rozdávají pouze v neděli. Vytvořili jsme si skvělou pozici pro dobrý závod a těšíme se, že přes noc vypracujeme strategii, která nám zajistí dobrou pozici obou vozů a jejich připravenost na zisk bodů. Mickovi [Schumacherovi] také přejeme, aby se mu po té poměrně děsivé havárii během tréninku dařilo. Doufáme, že se Mick rychle zotaví a bude moci brzy opět závodit.“