Albert Park je již téměř dvě desetiletí jedním z nejočekávanějších okruhů v kalendáři Formule 1. V průběhu let náš tým poznal a zamiloval si lidi a místa, která dělají Melbourne tak úžasným městem, a to na trati i mimo ni.

 

Nejjižnější město australské pevniny je kulturním centrem a kombinací toho nejlepšího z Austrálie. Melbourne je stylové a svobodomyslné pobřežní město proslulé sportem, kávou a gastronomií. Rozhodně má co nabídnout. Pokud se chystáte na Velkou cenu Austrálie 2023, využijte svůj pobyt na maximum a podívejte se na naše tipy a doporučení pro hlavní město umění protinožců.

 

 

KLÍČOVÉ INFORMACE

 

Jazyk: Australská angličtina
Časové pásmo: V Melbourne VIC, (BST+10, CET+8) Australský východní letní čas
V případě nouze: Volejte 000
Počasí: V dubnu je typické podzimní počasí s teplotami mezi 20 °C a 25 °C.
Doprava po městě: Melbourne disponuje sítí tramvají, vlaků a autobusů, díky níž je pohyb po městě velmi snadný. Doporučujeme pořídit si kartu Myki, klíč k městu, který vám umožní snadné cestování městskou hromadnou dopravou.
Top tip: stáhněte si PTV (Public Transport Victoria) a/nebo CityMapper, dvě aplikace, které vám pomohou plánovat trasy nejrychleji a nejlevněji.

 

 

NA TRATI

 

Akce na trati. Hlavní víkendovou podívanou je samozřejmě Formule 1, ale na trati se toho odehrává mnohem víc. Letos poprvé se k nám v Albert Parku přidávají i Formule 2 a Formule 3 FIA, takže se nezapomeňte podívat na naší pětici jezdců Alpine Academy, kteří o víkendu vyjedou na okruh v doprovodných závodech, včetně týmového rezervního jezdce a domácího hrdiny Jacka Doohana.

 

Melbourne Walk. Melbourne Walk dává každé ráno závodním fanouškům neuvěřitelnou příležitost setkat se se svými hrdiny při jejich cestě do paddocku. Přijďte si pro selfie nebo autogram s Pierrem a Estebanem ještě před začátkem závodů na trati. V sobotu v 10:30 zastihnete naše jezdce ve fanouškovské zóně. Každý den závodního víkendu zhruba od 9:00 do 12:00 oživí Melbourne Walk také DJ a moderátoři, takže se nezapomeňte náležitě zorientovat!

 

M Lane. Navštivte M Lane, festivalové centrum Velké ceny, kde během víkendu najdete živá umělecká díla, neuvěřitelné jídlo a hudební vystoupení. Po skončení závodního dne se na hlavním pódiu představí nejžhavější australské hudební talenty, jako jsou Birds of Tokyo, Hayden James a The Jungle Giants.

 

Tech Hub. Tech Hub je dlouholetou součástí závodního víkendu, který stojí na třech základních prvcích: výstavě, vzdělávání a zábavě. Akce představuje nové a budoucí technologie, které vznikají v předních australských společnostech z různých technologických odvětví. Letos proběhne v rámci každodenních Tech Talk setkání autogramiáda s jezdci FIA F2 a F3 Esports, prezentace F1 Female Leaders, Racing Pride a na pódiu Tech Hub Stage vystoupí celá řada dalších řečníků. Vezměte s sebou kamaráda či kamarádku a načerpejte inspiraci.

 


JÍDLO A PITÍ

 

Oblíbené melbournské trhy si užívají místní i návštěvníci. Na jednom místě najdete vše od specialit a čerstvých farmářských produktů až po řemeslné zboží, módní a dárkové zboží. Během pobytu ve městě doporučujeme navštívit trhy Queen Victoria Market, South Melbourne Market a St Kilda Esplanade Market.

 

Rána v Melbourne jsou jako stvořená pro kávu. Vzhledem k celosvětově uznávané kavárenské kultuře a kavárnám na každém rohu nemusí být jednoduché vybrat si ten správný šálek. K mnoha našim favoritům patří Industry Beans, Manchester Press, ST Ali, Coffee Supreme a Market Lane.

 

Budete-li mít před cestou na závodiště čas na klasický australský brunch, vřele doporučujeme Lune Croissanterie, kde si pochutnáte na dokonalých pečených dobrotách, Terror Twilight, kde najdete vynikající bezlepkové a veganské pokrmy, Hector's Deli, kde si pochutnáte na sendviči s grizzlym, a Higher Ground, kde si smlsnete na domácím avokádovém preclíku.

 

Výběr možností proobědy a večeře je neomezený. Na nejlepší burger ve městě zajděte do restaurace The Beast v melbournské čtvrti Central Business District. Máte-li chuť na italskou kuchyni, určitě si zajděte do podniku Grill Americano. K nejlepším melbournským podnikům inspirovaným japonskou kuchyní patří Yakimono. V melbournské pobočce restaurace NOMAD si zase pochutnáte na klasických chutích Blízkého východu.

 

Na pozávodní drink si můžete zajít do Rooftop Baru s nejlepším výhledem na centrum Melbourne, do Lilac Wine Baru, kde se v přestavěném skladišti mísí atmosféra francouzského bistra s australskou nostalgií, do HER, kde si můžete dát jídlo a koktejly po celý den či do The Espy v St Kilda a do Arbory Afloat na řece Yarra.

 


ZÁŽITEK Z MELBOURNE

 

Pokud chcete zůstat po závodě a užít si vše, co Melbourne nabízí, nebo máte čas na prohlídku, než se vydáte na trať, nabízíme několik doporučení, jak si Melbourne prohlédnout nejlépe.

 

Čtvrť St Kilda je proslulá živou hudbou, venkovními aktivitami, řemeslným trhem a samozřejmě Luna Parkem, melbournským zábavním parkem. Pulzující přímořské předměstí St Kilda je místem, kde se nebudete nudit. A pokud se za soumraku projdete podél historického mola a vlnolamu, možná spatříte kolonii tučňáků malých.

 

Královská botanická zahrada je oázou uprostřed města s bezplatným vstupem. Prohlédněte si jednu z nejkrásnějších zahrad na světě a hlavní turistickou atrakci Austrálie. Zahrady jsou domovem přibližně 8 500 druhů rostlin, zenových jezírek a úchvatné krajiny, a pokud chcete po náročném závodním víkendu zpomalit, jsou ideálním místem pro odpočinek a splynutí s přírodou. Nedaleko botanické zahrady se nachází válečný památník Shrine of Remembrance. Památník postavený v roce 1934 je jednou z nejznámějších melbournských památek a vyhlídkových bodů ve městě.

 

V melbournských uličkách najdete vše – od rušných kulinářských podniků a mistrovských děl pouličního umění až po špičkové restaurace a skryté bary. Úzké uličky, jejichž historie sahá až do viktoriánské éry, oplývají bohatou kulturou a každá z nich má svůj vlastní příběh. Mezi naše oblíbené ulice patří slavná graffiti ulice Hosier Lane, AC/DC Lane – pojmenovaná po slavných australských rockerech – a Centre Place, která je proslulá fantastickým jídlem a nákupy.

 


O víkendu určitě sledujte barvy BWT Alpine F1 Team na trati. Níže je uveden kompletní časový harmonogram závodního víkendu, vše v místním čase (AEST):

● FIA Formule 3:
Kvalifikace se koná v pátek od 14:00 do 14:30, sprintový závod v sobotu od 10:45 do 11:30 a hlavní závod v neděli od 9:05 do 9:50.
● FIA Formula 2:
Kvalifikace se koná v pátek od 17:30 do 18:00, sprintový závod v sobotu od 14:20 do 15:05 a hlavní závod v neděli od 11:35 do 12:35.
● FIA Formula 1:
Kvalifikace se koná v sobotu od 16:00 do 17:00 a závod začíná v neděli v 15:00.