22. května 2022

Esteban se brzy probil startovním polem a dostal se do boje o body, zatímco domácí hrdina Fernando se v cíli probojoval z posledního místa na startovním roštu – kvůli výměně motoru – na deváté místo.

 

Oba jezdci nasadili strategii tří zastávek, kdy začali na pneumatikách s měkkou směsí, během druhého stintu přešli na pneumatiky se středně tvrdou směsí a druhou polovinu závodu dokončili opět na dvou sadách s měkkou směsí.

 

Esteban předvedl solidní tempo a chytrý závodní styl, když v náročném závodě na 66 kol dokázal vybojovat několik pozic, aby nakonec dojel na pohodlném sedmém místě, a dosáhl tak v této sezóně již pátého umístění v první desítce.

 

Fernando, který se na domácí půdě zúčastnil Velké ceny Španělska v kariéře jezdce Formule 1 již podevatenácté, zajel vynikající závod ze zadních pozic a na cestě za dvěma body prokázal trpělivost a um.

 

Esteban Ocon, startoval z P12, dokončil na P7:

 

„Mám z dnešních dvojitých bodů týmu velkou radost. Je to nejspíš ten nejlepší výsledek, v jaký jsme po včerejšku mohli doufat. Tým by měl být na to, čeho jsme dnes dosáhli, velmi pyšný. Byl to skvělý první stint, povedlo se několik dobrých předjetí a celkově si nemyslím, že bychom si mohli vést lépe. Je úžasné, že má Fernando body i po startu ze zadních pozic: A je to o to lepší, že se mu to podařilo tady v Barceloně. Po náročné sobotě jsme si dokázali, že máme tempo a vůz funguje dobře, takže tento výsledek je rozhodně dobrý. Dnes se mi bude dobře spát!“

 

Fernando Alonso, startoval z P20, dokončil na P9:

 

„Je skvělé, že jsme dnes dosáhli na body, zejména po naší včerejší špatné kvalifikaci, takže jsem velmi spokojený. Atmosféra byla dnes výjimečná. Přestože jsme startovali jako poslední, mám pocit, že se nám podařilo předvést fanouškům pořádnou show. Je to trochu jako vítězství! Doufejme, že od této chvíle začneme postupně získávat body. Myslím, že neděle musíme ještě zlepšit, ale dnes jsme odvedli dobrou práci a zvládli jsme to dobře. Když se zamyslím nad Miami a čtvrtkem, možná to teď vidím jinak. Stevardi odvedli v Miami svou práci a možná, že v zápalu boje vidíme věci z kokpitu jinak. Záměry FIA plně podporuji a chceme s nimi spolupracovat na zlepšení show pro fanoušky.

 

Laurent Rossi, generální ředitel Alpine:

 

„I když to před závodem nevypadalo nadějně, podařilo se nám se vzpamatovat a oba vozy skončily na bodovaných místech. Osmibodový zisk na konci závodu je vzhledem k tomu, že Fernando startoval z posledního dvacátého místa na startovním roštu a Esteban z dvanáctého, jistě uspokojivý a zasloužený. Po těžké kvalifikaci se nám podařilo vybojovat body, což je v těsném boji o titul, v jakém se nacházíme, důležité. Přesto musíme pokračovat v tvrdé práci, zejména na zajištění větší výkonnostní konzistence po celý víkend, abychom zlepšili své postavení na startovním roštu. Dnes jsme na náročné trati v těžkých podmínkách předvedli, že máme na to, abychom v neděli podali dobrý výkon. Nyní musíme docílit toho, abychom pravidelně bojovali o lepší bodová umístění. Za dané situace dnes všichni v týmu odvedli kus dobré práce a nyní vyhlížíme příští týden Monako. Víme, že sobotní výkon tam často rozhoduje o výsledku nedělního závodu.“