27. března 2022

Tým BWT Alpine F1 Team si na Velké ceně Saúdské Arábie připisuje dalších osm bodů do tabulky šampionátu poté, co Esteban Ocon končí po napínavém závodě na pobřeží kolem Džiddy na šestém místě. Fernando Alonso odstoupil se svým vozem A522 ve 35. kole, čímž připravil tým o možnost získat znovu dvojitou porci bodů v dalším závodě.


Esteban a Fernando odstartovali do závodu dobře a během úvodních spurtů této Velké ceny, která se jede na 50 kol, si své pozice udrželi. Po několika výměnách s Mercedesem George Russella a Alfou Romeo Valtteriho Bottase pak dvojice z Alpine sama ukázala vzrušující souboje kolo na kolo, a postarala se tak o většinu zábavy hned v úvodu závodu.


Oba piloti se střídali, než se Fernando usadil na šesté pozici, přičemž Esteban několik kol těsně následoval Španěla využívajíce DRS, aby nakonec přenechal místo Bottasovi za sebou.


Ve 14. kole vyjel safety car kvůli poškozenému Latifiho Williamsu, čehož tým využil, aby s oběma vozy zajel do boxů a přezul na tvrdé pneumatiky. Při opětovném startu po safety caru si oba vozy udržely pozice a Fernando se dotáhl na Kevina Magnussena před sebou, aby se nakonec se posunul na sedmé místo. Ve stejnou dobu se Esteban posunul do první desítky jen několik sekund za svého týmového kolegu.


Zanedlouho poté byl Fernando bohužel nucen se svým vozem A522 odstoupit, když jeho slibně rozjetý závod ukončil problém. Jedinému zbývajícímu jezdci stáje Alpine Estebanovi se podařilo prodrat dopředu o několik pozic a s řadou vozů, které byly nuceny odstoupit, se nakonec posunul na šestou pozici.


Francouz, který si zde na okruhu v Džiddě očividně užíval bitvu v posledním kole, pak odrazil pozdní nápor McLarenu Landa Norrise za sebou a na šachovnicové vlajce projel cílem s těsným náskokem.

 

Díky tomuto výsledku zůstává tým BWT Alpine F1 Team v Poháru konstruktérů FIA Formule 1 2022 na čtvrtém místě se ziskem 16 bodů a pozornost se nyní přesouvá k Velké ceně Austrálie.

 

Esteban Ocon, startoval z P5, dokončil na P6:


„Zase si odvážíme slušné body a celkově jsem se svým závodem spokojený. Souboj s Fernandem byl zábavný. Bylo to tvrdé, férové závodění kolo na kolo, které mi připomnělo časy na motokárách. S těmito vozy můžete skutečně závodit a pronásledovat, což je pro tento sport dobré. Je škoda, že se nám nepodařilo získat body s oběma vozy, ale ukazujeme, že jsme konkurenceschopní a musíme v tom také pokračovat. Byl to vzrušující závěr závodu, zejména když jsme pak Landu [Norrise] porazili na cílové čáře. Bylo to trochu jako vykoupení za loňský rok!“

 

Fernando Alonso, startoval z P7, nedokončil:


„Zatím nevíme, co se stalo, ale dnes večer se na to podíváme. Dnes jsme sice ztratili pár bodů, ale je dobré vidět, že vůz fungoval dobře jak dnes, tak i po celý víkend. Myslím, že jsme si dnes zasloužili šesté místo. Závod jsme měli dobře rozjetý, takže je smůla, že se nám nepodařilo dojet do cíle. Souboj s Estebanem na trati byl férový, vždy se tam navzájem respektujeme. I v Bahrajnu jsme svedli několik těsných soubojů, ale vždycky se snažíme udělat maximum pro tým. V závodě jsem byl o něco rychlejší, takže jsem předjel a musel jsem si dávat pozor i na Bottase. Dnes jsme měli na to, abychom získali dvojnásobné body, ale stále jsme v šampionátu čtvrtí a teď míříme ještě do Austrálie.“


Otmar Szafnauer, šéf týmu:

 

„Z dnešního závodu odcházíme se smíšenými pocity. Obecně ale máme dobrý výsledek, který podtrhuje naši konkurenceschopnost. Pro Estebana je šesté místo skvělý výsledek. Celý víkend si vedl dobře a nakonec se mu i podařilo proměnit silný výkon z kvalifikace ve slušný balík bodů. Cítíme trochu pachuť zklamání, že se nám nepodařilo dostat oba vozy na bodované pozice, když Fernando musel bohužel ze slibně rozjetého večerního závodu odstoupit. Prošetřujeme ten problém, abychom zjistili, co přesně se stalo. Je jasné, že naše vozy mají potenciál bojovat o slušné body, jak ostatně dnes v noci oba jezdci předvedli. Rádi je necháme závodit tvrdě ale férově, protože to, že oba vytěží z vozu absolutní maximum, je nakonec to, kvůli čemu jsme tady. Celý tým bude po návratu do Enstonu a Viry nadále tvrdě pracovat, abychom se co nejlépe připravili na návrat Formule 1 do Melbourne za dva týdny. Dobrá práce celého týmu, jedeme dál!“