7. května 2022

V kvalifikaci se Fernando snažil pokračovat ve vysokém tempu, které o víkendu nasadil, včetně čtvrtého místa v dnešním třetím volném tréninku. Španěl prošel první část kvalifikace (Q1) a měl dostatečné tempo na to, aby postoupil do Q3. Měl smůlu, že se nekvalifikoval výše na startovním roštu poté, co jeho slibné kolo v Q2 pokazil provoz. Nakonec mu k postupu do Q3 chybělo 0,032  sekundy, což znamená, že do zítřejšího závodu odstartuje z jedenáctého místa na startovním roštu. V úvodu ostrého kola třetího volného tréninku ztratil Esteban ve 14. zatáčce kontrolu nad svým vozem A522 a narazil do vnější bariéry. Vlivem nárazu praskl podvozek a pro zítřejší Velkou cenu na 57 kol přesedne do jiného vozu.

 

Esteban Ocon se nekvalifikoval :

 

 „Za dnešek se musím týmu omluvit, protože havárie není nikdy nic příjemného. Celý tým tvrdě pracoval na tom, aby vůz získal dobré umístění, takže je zklamáním, že jsme v kvalifikaci nemohli ukázat skutečný potenciál. Byla to velká rána, takže jsem byl trochu otřesený, ale naštěstí jsem v pořádku. Budeme se muset podívat na to, co by se dalo udělat, aby byly bariéry bezpečnější, protože po téměř stejné nehodě včera byl dost otřesený i Carlos. Prioritou musí být jako vždy bezpečnost. Nyní se soustředíme na zprovoznění vozu a debriefing před zítřejším startem, kdy nemáme co ztratit a můžeme jen získat. ”

 

Fernando Alonso, 11. místo, 1:30.160:

 

 Vůz dnes vypadal dobře, takže je zklamáním, že do zítřejšího závodu odstartujeme z jedenáctého místa. Ve druhém kole jsem se v 11. zatáčce potkal s Carlosem [Sainzem] a v 16. zatáčce jsem ztratil asi pět desetin sekundy, takže jsem zkazil celé kolo. Pro první jízdu v Q2 jsme nasadili použitou sadu a nové pneumatiky jsme si nechali na druhý pokus. Tato časová ztráta však znemožnila postup do Q3, což nás opět mrzí. Podle mě jsme dnes mohli být pátí nebo šestí, ale zkrátka nejsme. Uvidíme zítra, kdy se budou rozdávat body za tento víkend. 

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu : 

 

“ Dnešní kvalifikace je zklamáním, zejména proto, že máme ve vozech tolik výkonu, který jsme nebyli schopni pořádně předvést. Výsledek neodráží přesně náš skutečný výkon, protože Fernando by se měl opravdu pohybovat přinejmenším v první desítce, přičemž jeho kolo v Q2 bylo absolutně pokaženo provozem. Nejsem si jistý, co dělal Carlos [Sainz], ale Fernando jel rychlé kolo, zatímco on jel na trati pomalu, a to nakonec stálo Fernanda čas. Esteban měl při tréninku nešťastnou nehodu, navíc v místě, kde je pevná bariéra. Byl to tvrdý náraz a podvozek nebylo možné opravit. A mezi jednotlivými jízdami nebyl dostatek času na nutnou výměnu podvozku. I když dnes cítíme frustraci, zítra je nový den a my budeme bojovat znovu. “