8. října 2022

Tým BWT Alpine F1 Team obsadí v zítřejší Velké ceně Japonska silné pozice na startovním roštu, protože Esteban Ocon se po vyrovnané kvalifikaci v Suzuce kvalifikoval na skvělé páté místo a Fernando Alonso na sedmé.

 


Estebanovo páté místo odpovídá jeho nejlepšímu kvalifikačnímu výsledku v sezóně a vyrovnává jeho výkony ze Saúdské Arábie a Maďarska na začátku roku.

 


Tým si zajistil dobrou soutěžní pozici pro zítřejší závod, který se jede ve 14:00 místního času a kde budou pravděpodobně smíšené povětrnostní podmínky s vysokou pravděpodobností deště..

 


Oba jezdci se ve všech třech kvalifikačních jízdách pohybovali v první šestce, když v první kvalifikaci obsadili čtvrté a šesté místo a ve druhé kvalifikaci pak druhé a čtvrté místo, čímž se dostali do první desítky.

 


Ve třetí kvalifikaci Fernando jel první jízdu s novými měkkými pneumatikami a dosáhl času 1 min. 30,322 s. Estebanův první pokus na použitých měkkých pneumatikách znamenal desáté místo, ale na nových pneumatikách se senzačně zlepšil o téměř jednu sekundu na 1 min 30,165 s, což mu stačilo na páté místo. Fernando se ale už nedokázal s druhou novou sadu zlepšit a nakonec se kvalifikoval jako sedmý.

 

 

Esteban Ocon, P5, 1:30.165: „Z dneška a dosavadního průběhu víkendu mám radost. Páté místo je pro nás skvělý výsledek, hned za týmy Red Bull a Ferrari. Po zklamání z minulého víkendu je velmi potěšující, že jsme se tímto způsobem odrazili a ukázali náš potenciál. Modernizace fungují skvěle a našemu vozu tento okruh vyhovuje. Vidíme tedy dobře odvedenou práci všech, a to jak na trati, tak i v obou továrnách. Máme solidní pozici, abychom zítra s oběma vozy zabodovali, takže se plně soustředíme na to, abychom víkend Velké ceny Japonska zakončili s úspěchem.“

 


Fernando Alonso, P7, 1:30.322: „Jsem rád, že zítra odstartuji ze sedmé pozice. Myslím, že za mokra můžeme být ještě konkurenceschopnější, takže doufám, že počasí bude zítra trochu proměnlivé. Pokud to bude chaotický závod, pak máme mnohem méně co ztratit než vozy před námi, které bojují o titul. Z vozu jsem měl celý víkend skvělý pocit a jsem překvapen, jak blízko si jsou všechny týmy, protože řadu vozů dělí jen několik desetin sekundy. Do zítřejšího závodu jdu s pozitivní náladou. Pokud bude pršet, budeme se o to víc soustředit a je možné, že se v cíli dostaneme do první pětky.“

 


Alan Permane, Sportovní ředitel: Jsme velmi spokojeni s naším dnešním výkonem v kvalifikaci. Navíc je evidentní, že náš vůz na tomto nádherném okruhu, kde je opravdu skvělé znovu závodit, funguje velmi dobře. Dnes jsme předvedli tři solidní kvalifikační tréninky, ve kterých všechno klaplo, jak mělo, a myslím, že se to odrazilo i v časech. Esteban odvedl skvělou práci, když se během dne stále zlepšoval, aby se nakonec kvalifikoval na pátou pozici. Body se samozřejmě udělují v neděli, ale pokud se nám podaří udržet naše dvě současná místa, budeme na tom ve finále skvěle. Musíme ale zůstat realisty a dávat si pozor na naši nejbližší konkurenci. Nicméně si myslím, že můžeme zítra zajet skvělý závod za jakýchkoli podmínek. Je velká šance, že bude pršet, ale v pátek jsme na mokru neměli žádné problémy, takže se těšíme na cokoli, co by nás mohlo potkat.“