30. července 2022

Tým BWT Alpine F1 Team se kvalifikoval s Estebanem Oconem na pátém a Fernandem na šestém místě – dělilo je pouhých 0,060 s – po napínavé sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska na okruhu Hungaroring.

 

V sezóně 2022 je to třetí dvojité umístění v nejlepší šestce ve třetí kvalifikaci, přičemž Fernando se tento rok již podesáté a pošesté v řadě dostal ve třetí kvalifikaci do nejlepší desítky.

Podmínky dnes v Budapešti byly smíšené. Třetí volný trénink se jel na mokru a Fernando dokončil šestý a Esteban třináctý na přechodových pneumatikách. Při kvalifikaci se však nebe vyjasnilo a 4,381 km dlouhý okruh Hungaroring kompletně vyschnul.

 

Oba jezdci hladce proklouzli první částí kvalifikace, Fernando na šestém a Esteban na devátém místě. Ve druhé kvalifikaci zajel Fernando úžasný čas na kolo – 1 minuta 17,904 sekundy – a usadil se na druhém místě, což se ukázalo být dostatečně dobré, aby zůstal po zbytek této části v garážích a ušetřil sadu měkkých pneumatik na třetí kvalifikaci. Esteban se ve druhé jízdě zlepšil časem 1 min 18,216 sekund a postoupil do třetí kvalifikace pošesté v sezóně na devátém místě.

 

Při první jízdě ve třetí kvalifikaci se Esteban na sadě použitých měkkých pneumatik posunul na osmé místo, Fernando skončil na své první ze dvou sad nových pneumatik na pátém místě. Esteban zlepšil svůj čas na 1 min 18,018 s a poskočil na páté místo a Fernando ve své jízdě dosáhl malého zlepšení a dokončil těsně za Estebanem na šestém místě.

 

Zítřejší závod na 70 kol začíná v 15:00 místního času.

 

Esteban Ocon, P5, 1:18,018: „Z dnešní kvalifikace mám velkou radost, protože je to velmi slušný výsledek, takže děkuji týmu za tvrdou práci a nalezení několika opravdu dobrých vylepšení v průběhu víkendu. Vyrovnali jsme náš nejlepší kvalifikační výsledek tohoto roku, takže jsme určitě spokojeni s naším výkonem. Stále máme před sebou Landa [Norrise], který se dnes zdál být o něco rychlejší než my, a uvidíme, jak si zítra povedeme proti McLarenům. O to vše se bude hrát v závodě, to je den, kdy se budou udělovat body, protože jak jsme již zjistili minulý rok, může se stát cokoli! Na této trati se těžko předjíždí, takže pokud se dobře postaráme o pneumatiky a zvládneme svou strategii, měli bychom být v dobré pozici, abychom do léta vstoupili s dalšími zaslouženými body.“

 

Fernando Alonso, P6, 1:18,078: „S umístěním v nejlepší šestce v kvalifikaci musíme být docela spokojeni. Dokázal jsem konkurovat v mokrých i suchých podmínkách a v první a druhé kvalifikaci jsem se cítil být silný. Říkal jsem si proto, že jsem se mohl umístit i o něco výše, ale v posledních kolech třetí kvalifikace nás několik dalších jezdců předstihlo. Víme, že se zde dá těžko předjíždět a navíc budeme na špinavější straně startovního roštu, což nám moc nepomůže, ale uvidíme zítra! Oba vozy umístěné v kvalifikaci v nejlepší šestce je pro tým dobrým výsledkem. Zítra uděláme vše pro to, abychom získali co nejvíce bodů.“

 

Alan Permane, sportovní ředitel: „S naším dnešním úsilím při kvalifikací jsme spokojeni, protože oba naše vozy skončily mezi nejlepšími šesti a to je skvělá pozice pro zítřejší závod. O víkendu jsme si postupně budovali svou pozici a našli ta správná vylepšení, která jsme potřebovali, a to se nyní odrazilo na dnešním výsledku. Cílem pro závod je získat více bodů než naši soupeři a aby oba naše vozy dojely na bodové pozici. Samozřejmě posoudíme naše možnosti co se týče strategie, abychom maximalizovali náš potenciál v závodě a zajistili si, že domů přivezeme co nejvíce bodů.“