1. října 2022

Tým BWT Alpine F1 Team se po náročné kvalifikaci na mokré i suché trati pod světly v Marina Bay kvalifikoval do nedělní Velké ceny Singapuru s Fernandem Alonsem na pátém a Estebanem Oconem na osmnáctém místě.

 

Fernandův senzační výkon ve třetí kvalifikaci mu umožnil zaklepat na dveře první řady na roštu, když jeho čas na kolo – 1 min. 49,966 s – stačil na páté místo. Fernando se dvakrát dostal na první místo, když v závěrečném úseku napínavé kvalifikace zvládl podmínky schnoucí trati.


Po silném lijáku, který se spustil už dříve během dne a který zkrátil třetí volný trénink o 30 minut, zůstala trať vlhká po celý večer a nic nenasvědčovalo tomu, že by měla rychle oschnout.


Esteban skončil v první kvalifikaci nešťastně na osmnáctém místě poté, co ji celou odjezdil na přechodných pneumatikách.


Fernando postoupil na devátém místě, aby se pak do závěrečného rozstřelu se dostal na pátém místě, opět na přechodných pneumatikách.


Ve třetí kvalifikaci se většina pole poprvé během dne rozhodla jet na měkkých pneumatikách, když trať nakonec zcela uschla. Fernando se kolo od kola zlepšoval a z času 1 min 52,520 s se dostal na 1 min 49,966 s, čímž se kvalifikoval na páté místo.

 

 

Esteban Ocon, P18, 1:56.337: „Z mého pohledu byla dnešní kvalifikace dost obtížná a jsem zklamaný, že jsem v první kvalifikaci vypadl, a to hlavně proto, že jsme měli po celý víkend slušné tempo. Zaznamenal jsem problém s brzdami, který nám dnes jízdu zkomplikoval. Pozitivní je, že vůz je silný a naším cílem je nyní využít jeho rychlost k tomu, abychom se zítra probojovali na bodované pozice. Předjíždět je tady těžké, ale jako vždy se budeme snažit o dobrý týmový výsledek.“

 

Fernando Alonso, P5, 1:49.966: „Kvalifikovat se do první pětky byl dnes skvělý výsledek a mám pocit, že jsme maximálně využili ošidných podmínek. Trať se neustále měnila, a tak jste museli odhadovat, jaká bude její přilnavost v další šikaně. Vozu jsem věřil, což je na městském okruhu, jako je tento, potřeba, a to mi pomohlo pochopit podmínky a vědět, kdy je třeba přezout na suché pneumatiky. Doufám, že zítřejší závod už nebude tak komplikovaný, ale uvidíme, jak se vyvine počasí. Od stupňů vítězů nás dělí jen dvě místa, takže pokud se budeme soustředit a budeme mít čistý start, pak budeme mít silnou pozici.“

 

Alan Permane, sportovní ředitel: „Po dnešní kvalifikaci máme smíšené pocity. Fernando byl pátý a Esteban osmnáctý. Fernando předvedl učebnicovou jízdu a odvedl fantastickou práci ve všech oblastech, aby se dopracoval k solidnímu výsledku. Myslím, že mohl dosáhnout ještě více, ale dal do toho vše a vytvořil si skvělou pozici pro zítřejší závod. Esteban hlásil problém s brzdami v posledním ostrém kvalifikačním kole, když trať začínala osychat, takže budeme zkoumat, co se tam stalo. Když během kvalifikační jízdy začíná trať schnout, je to vždycky výzva. Dnes tedy patří celému týmu uznání za velmi dobře zvládnutou kvalifikaci. Zítra budeme usilovat o co nejlepší bodové hodnocení pro Fernanda, a i když víme, že to Esteban bude mít kvůli zdejšímu obtížnému předjíždění těžké, uděláme vše pro to, aby zasáhl do boje o body.