23. října 2022

Tým BWT Alpine F1 Team zažil v dnešní kvalifikaci na Velkou cenu Spojených států velké zklamání, když Fernando Alonso obsadil deváté a Esteban Ocon osmnácté místo na okruhu Circuit of the Americas v texaském Austinu se silným nárazovým větrem.

Kvůli penalizacím na startovním roštu bude Esteban startovat sedmnáctý a Fernando – s novým motorem ICE v pohonném ústrojí, a tudíž s penalizací pěti míst – čtrnáctý na zítřejším startovním roštu.

Esteban teprve potřetí v sezóně skončil v první kvalifikaci, protože se mu během dvou jízd na nových sadách Softs nepodařilo zlepšit čas na kolo.

Fernando prošel první i druhou kvalifikaci, protože se chtěl dostat do první desítky, aby zmírnil ztrátu způsobenou penalizací na startovním roštu.

Po úvodní jízdě na použitých pneumatikách Softs Fernando nakonec zajel čas 1 min 35,876 s a kvalifikoval se na deváté místo. Penalizace za motor ho však odsunula až na čtrnácté místo na startovním roštu pro zítřejší závod na 56 kol, který se jede ve 14:00 místního času.

Esteban Ocon, P18, 1:37.068: „Dnes to pro nás byl těžký den. Vypadnout z první kvalifikace je vždy těžké překousnout, zejména proto, že máme konkurenceschopný vůz a do tohoto závodu jsme navíc vstupovali po zisku pátého místa v kvalifikaci v Japonsku. Podmínky dnes byly ošemetné a abych byl upřímný, s autem jsem nebyl v pohodě celý víkend. Určitě nás čeká spousta práce, abychom zjistili, co přesně se dnes nepovedlo, ale jako vždy jsem si jistý, že tyto příčiny odhalíme. Pokud jde o závod samotný, dáme do něj samozřejmě všechno, abychom se pokusili vrátit na bodovaná umístění.“

Fernando Alonso, P7, 1:35.876: „Bylo to velmi zrádné kvůli nárazovému větru. Vůz se dnes ovládal o něco obtížněji, zejména ve vysokorychlostních zatáčkách. Nakonec jsem ale s výsledkem i tak spokojený, protože dostat se do třetí kvalifikace byl náš cíl, se kterým jsme do dnešního dne šli. Samozřejmě by bylo příjemnější startovat z lepšího než ze čtrnáctého místa, ale bohužel máme na startovním roštu penalizaci. Závod si ale chceme užít a já věřím, že stále máme šanci na slušné body, přičemž naším cílem je první desítka.“

Alan Permane, sportovní ředitel: „Dnes jsme neměli úplně svůj den a určitě jsme z výsledků kvalifikace zklamaní. Podmínky byly velmi náročné, silné poryvy větru působily potíže všem jezdcům na trati, zejména ve vysokorychlostním prvním sektoru. Esteban bohužel v první kvalifikaci odstoupil a celý víkend nebyl se svým vozem zcela zajedno. Máme tedy co dělat, abychom identifikovali to, co je třeba zlepšit. Fernando vypadal ve všech trénincích sebejistě a nebude mít radost, že se nekvalifikoval výše – maximálně na sedmé místo. Navíc první tři týmy tady mají mírný náskok. Se započítáním penalizace na startovním roštu máme Estebana na sedmnáctém a Fernanda na čtrnácté pozici, což samozřejmě neodpovídá našim obvyklým standardům. Čeká nás hodně práce, pokud si chceme ze zítřejšího závodu odvézt s body. Samozřejmě máme nějakou strategii a budeme spoléhat na to, že oba jezdci zajedou dobře, abychom z tohoto víkendu alespoň ještě něco zachránili.“