18. června 2022

Fernando při svém závěrečném pokusu v Q3 dosáhl času na kolo 1 min 21,944 s – což se ukázalo být dostatečné rychlé na získání první pozice na startovním roštu za deset let, na kterou naposledy dosáhl v roce 2012 na Velké ceně Německa. Fernando byl po celou sobotu v oslnivé formě, když ve třetím volném tréninku dojel na prvním místě, a připravil si tak silnou pozici pro kvalifikaci.

 

Esteban se k zítřejšímu závodu postaví ve čtvrté řadě startovního roštu s časem na kolo – 1 min 23,529 s – který mu stačil na sedmé místo.

 

Oba jezdci použili v Q1 mokré pneumatiky a postoupili do Q2. Fernando na druhém místě v čase 1 min 32,277 s a Esteban také pohodlně na šestém místě v čase 1 min 33,012 s.

 

Jak trať začala schnout, oba jezdci přezuli od začátku Q2 na přechodné pneumatiky, než došlo ke krátkému přerušení jízdy červenou vlajkou kvůli odklizení vozu Red Bull Sergio Pereze ve třetí zatáčce. Fernando opět postoupil na druhé místo a Esteban se v posledním kole dostal na osmé místo a postoupil do Q3.

 

Na trati se začala objevovat suchá stopa, což vyvolalo diskuzi, zda jet na suchých pneumatikách nebo zůstat na přechodných. Fernando – na zelených přechodných pneumatikách – pokračoval v útoku na první trojici a nakonec zlepšil svůj čas na kolo pod 1 min 22 s a skončil na druhém místě. Esteban zaujal místo jedenácté.

 

Zítřejší Velká cena na 70 kol začíná ve 14:00 hodin místního času.

 

Esteban Ocon, P7, 1:23,529:

 

Především jsem dnes nadšený z celého týmu a Fernanda. Zaslouží si startovat v první řadě, když o tomto víkendu zatím zajel skvěle. Z mé strany cítím trochu zklamání, protože za těchto podmínek jsme mohli pravděpodobně získat ještě více. Nedokázali jsme využít výkon, o kterém víme, že tam je, a celý víkend jsem měl pocit, že nejsme ve správném tempu. Jako vždy budeme s techniky pokračovat v tvrdé práci, abychom objevili i ta nejmenší vylepšení. Každopádně máme oba vozy v dobrých pozicích pro zítřek a jsme v boji o dobré body pro tým, což je nejdůležitější.“

 

Fernando Alonso, P2, 1:21,944:

 

Dnešní druhé místo je pro nás úžasný výsledek, takže jsem opravdu rád. Při těchto podmínkách bylo nemožné zjistit správnou úroveň přilnavosti pneumatik v každém kole a tím to bylo ještě náročnější. Myslím, že být v první řadě je nakonec trochu nečekané, ale bude fajn tam zítra stát. Uvidíme, zda dokážeme bojovat s Maxem [Verstappenem] už v první zatáčce. Naším hlavním cílem je však získat co nejvíce bodů. Tým si zaslouží velké blahopřání za jejich práci na vylepšeních a toto je jeden z příkladů. Bude to opět dlouhý závod v odlišných podmínkách, ale věřím si, tak uvidíme, co v ten den dokážeme.“

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu:

 

Dnes můžeme být velmi spokojeni s naším sobotním vystoupením, protože oba vozy získaly silnou pozici pro závod. Blahopřeji Fernandovi k získání druhého místa v kvalifikaci. Dosud jezdil celý víkend skvěle a nyní se plně soustředí na to, aby zajel slušný závod a zajistil pro tým dobré body. Kdykoli při závodech Formule 1 prší, existuje šance, že to bude dramatické, ale současně to přináší velké příležitosti. Tým a oba jezdci odvedli skvělou práci na plánu ve všech třech kvalifikačních jízdách. Zajistili, že vozy byly na trati ve správný čas a se správnými pneumatikami, aby mohly bojovat o umístění na předních místech startovního roštu. Dnes jsme toho dosáhli díky Fernandovu umístění v první řadě a Estebanovu sedmému místu. Zítra musíme zůstat soustředěni na závod, naplánovat dobrou strategii a dostat oba vozy do boje o bodované pozice.