2. července 2022

Tým BWT Alpine F1 Team bude k zítřejšímu závodu Velké ceny Anglie s Fernandem Alonsem na sedmém a Estebanem Oconem na patnáctém místě na startovním roštu po kvalifikaci na mokru v nabitém startovním poli v Silverstonu.

 

Fernando si zajistil svou čtvrtou účast v Q3 po sobě, zatímco Esteban by se mohl považovat za smolaře, když odpadl z Q2 v důsledku ztráty výkonu kvůli problémům s chlazením baterie v průběhu jízdy.

 

Kvůli nestálému počasí v Silverstonu byla jízda na trati o víkendu náročná. Včerejší smíšené podmínky se v sobotu zopakovaly nejprve třetím volným tréninkem na suchu a poté odpolední deštivou kvalifikací.

 

Oba jezdci se dostali přes Q1 po sérii kol na přechodných pneumatikách, když Fernando skončil na desátém místě s časem na kolo 1 minuta 41,598 sekundy a Esteban na dvanáctém o méně než 0,2 sekundy za ním.

 

Podmínky pro Q2 se zhoršily a kola na začátku této části se ukázala být klíčová pro jakoukoli šanci na postup do nejlepší desítky. Fernando postoupil s časem 1 min 42,209 s, Esteban to nezvládl a po problémech s baterií skončil patnáctý.

 

Fernando se ve snaze zopakovat svůj poslední heroický výkon v Kanadě dostal v prvním kole Q1 na první místo, a po jízdách konkurentů se usadil na třetím místě. Počasí se ke konci této části zhoršilo a Fernandův závěrečný čas na kolo 1 minuta 42,116 sekundy stačil na sedmé místo.

 

Esteban Ocon – P15, 1:45’,190: 

 

„Dnešek byl pro nás složitý. Ztráta výkonu související s baterií na začátku Q2 nám zabránila bojovat o lepší umístění a skončili jsme na patnáctém místě, což před zítřejším závodem není moc dobré. Stále však zůstávám pozitivní, protože tento rok jsme startovali ještě z horších pozic a získali body, takže cíl pro zítřek bude stejný. Nyní zjišťujeme, kde je problém a věřím, že tým vše zvládne a na závod budeme dobře připraveni. Tady v Silverstonu se dá předjíždět, takže musíme využít všech příležitostí, abychom zajeli slušný výsledek.“

 

Fernando Alonso – P7, 1:42,209: 

 

„Dnes náš toho čekalo víc a bohužel jsme nevyužili své poslední kola v Q3 na maximum. V mém prvním kole v Q3 jsme byli na prvním místě, takže to šlo docela slušně. Pak jsme do posledního kola vyjeli s téměř vybitou baterií, takže jsme nemohli využít celý potenciál výkonu. Podle mě jsme se dnes mohli kvalifikovat do první pětky. Nevíme, jestli zítra bude pršet nebo ne, takže uvidíme, jestli dokážeme maximálně využít naši pozici a získat body. Vůz se na mokru i na suchu chová dobře a všechny údaje z továrny ukazují, že jsme tento víkend díky vylepšením udělali velký pokrok.“

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu : 

 

„Tento víkend v Silverstonu je zatím kvůli smíšeným povětrnostním podmínkám dost náročný. Dnes jsme z našeho výsledku v kvalifikaci poněkud zklamaní, nejen že máme dva jezdce, kteří si vychutnávají jízdu na mokru, ale také závodní vůz, který už v minulosti prokázal svou konkurenceschopnost v dešti, jak jsme viděli v Kanadě před dvěma týdny. Fernando měl pravděpodobně potenciál umístit se v Q3 o několik pozic výše. Bylo jen zapotřebí zajet rychlé kolo ve správnou chvíli, zatímco Esteban měl smůlu s tím, že pro optimální výkon měl příliš studenou baterii. Tím chci říci, že vždy hledíme dopředu a body se rozdávají v neděli. Zítra máme před sebou dlouhý závod, který bezpochyby přinese nějaké dobré příležitosti, aby se oba vozy dostaly výše. S vylepšeními vozu jsme spokojeni. Zvládli jsme k nim získat další poznatky a údaje při jízdách na suchu, které občas během víkendu bylo. Těšíme se na zítřejší závod, kde máme za cíl dostat se s oběma vozy v cíli do první desítky a nevidím důvod, proč by to nebylo dosažitelné.“