3. července 2022

Fernando Alonso z týmu BWT Alpine F1 Team získal těžce vybojované páté místo v dnešní Velké ceně Velké Británie v závodě plném dramat od startu až do cíle ve vyprodaném Silverstonu. Zdálo se, že se Esteban Ocon připojí k Fernandovi na bodované pozici, avšak 14 kol před koncem byl nucen odstoupit z osmého místa s podezřením na poruchu palivového čerpadla.

 

Fernandových dnešních 10 bodů znamená, že tým snižuje ztrátu na čtvrté místo v Poháru konstruktérů na šest bodů.

 

Červená vlajka po nehodě v 1. zatáčce v úvodním kole znamenala téměř hodinové zpoždění závodu plánovaného na 52 kol. Esteban se zapletl do nehody, která postihla několik vozů včetně Guanyu Zhoua, Alexandera Albona a George Russella. Došlo k poškození pravé přední části jeho vozu A522. Esteban si během vyvěšené červené vlajky poradil dobře a dojel s vozem do boxu, což týmu umožnilo během tohoto zpoždění provést nezbytné opravy.

 

Po obnovení jízdy se Fernando na středních pneumatikách tlačil dopředu a vytvářel tlak na McLaren Landa Norrise na pátém místě, zatímco Esteban na měkkých pneumatikách směřoval do první desítky a k boji o bodované pozice. Do 11 kola se Fernando držel na šestém místě a Esteban na sedmém.

 

Esteban ve 22. kole zajel do boxů pro tvrdé pneumatiky, zatímco Fernando zůstal na okruhu s cílem předjet Norrise jedoucího před ním. Do boxů k výměně za tvrdé pneumatiky zajel ve 33. kole, před odstoupením Estebana kvůli podezření na problém s palivovým čerpadle na staré startovní-cílové rovince a vyjetím safety caru. Fernando toho využil, zajel do boxů pro měkké pneumatiky a přeskočil Norrise, který provedl zastávku v boxech o jedno kolo později.

 

Následoval sprint do cíle trvající sedm kol mezi šesti vozy a pěti různými týmy s Fernandem v dobré pozici v závodním poli pro umístění na stupních vítězů. Po napínavých soubojích o pozice v několika kolech a s několika vozy Fernando dojel do cíle na zaslouženém pátém místě.

 

Esteban Ocon, startoval z P15, nedokončil:

 

„To nejdůležitější z dnešního závodu je, že Zhou je po tom obrovském nárazu v pořádku. Stalo se to těsně přede mnou a měl jsem štěstí, že jsem se tomu téměř vyhnul, ale poté jsem poškodil pravou stranu vozu při kontaktu s Alexem [Albonem]. Musím říci, že chlapi odvedli neskutečnou práci při opravě vozu a jeho přípravě na opětovné spuštění závodu, takže jim za to patři velké poděkování. Při opětovném spuštění závodu jsme si vedli dobře a měli jsme dobré tempo. Problém s palivovým čerpadlem ve 38. kole bohužel ukončil náš závod a museli jsme vůz odstavit. Celkově vzato to nebyl příliš pohodový víkend, protože jsme se potýkali s problémy s vozem v Q2 i dnes během závodu, takže se na to budeme muset pečlivě podívat. Byl to víkend, při němž jsme se hodně naučili a jsem rád za tým, že dnes Fernando získal slušné body. A další závod začne už za několik dní.“

 

Fernando Alonso, startoval z P7, dokončil na P5:

 

„Dnes byla radost závodit a jsme rádi, že jsme získali páté místo. Doufal jsem, že při tak napínavém závodě ještě ke konci může dojít k nějakému dramatu, a mohl bych se prodrat na stupně vítězů, ale i tak to byla zábava bojovat v první pětce. Myslím, že jsme měli reálně skončit na čtvrtém místě, protože jsem viděl, že Charles [Leclerc] několikrát bránil Lewisovi [Hamiltonovi] v předjetí a v porovnání s tím, k čemu došlo v Kanadě, myslím, že takové manévry nejsou povoleny a měly by se penalizovat. Když se celkově ohlédnu za tímto víkendem, myslím, že vůz jel velmi dobře a cítil jsem, že jsem konkurenceschopnější, než v ostatních závodech dosavadní sezóny. Závod jsme zajeli velmi dobře a ukázali jsme konzistentní tempo. Čekám, že v tom budeme pokračovat a doufám, že si v příštích několika závodech zachováme svou konkurenceschopnost. Musím pogratulovat Carlosi [Sainzovi] k jeho prvnímu vítězství a také jsem rád, že je Zhou po nehodě na startu v pořádku. Ukazuje to, jak moc se zvýšila bezpečnost v moderních závodech Formule 1.“

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu: 

 

„Za prvé je skvělou zprávou, že jsou jezdci zapojení do nehody na začátku závodu v pořádku. To, že všichni byli v pořádku po docela děsivé nehodě, svědčí o mimořádných bezpečnostních standardech a jejich zavedení do Formule 1. Od té chvíle jsme dnešní odpoledne sledovali skvělou Velkou cenu, což je pro Formuli 1 dobrou reklamou na výjimečnou zábavu, kterou tento sport nabízí. Páté místo Fernanda nás velmi potěšilo. Zajel rozvážný závod a tým si zaslouží uznání za zastávku v boxech při vyjetí safety caru, která mu umožnila důležité předjetí Landa [Norrise] a bojovat ke konci závodu na předních příčkách. Co se týče Estebana, jel také skvěle poté, co v prvotních fázích závodu utrpěl škody. Tým odvedl při opravě jeho vozu skvělou práci a on se pak mohl znovu pustit do boje o body. Bohužel podezření na problém s palivovým čerpadlem znamenal konec, a musíme se s těmito problémy rychle vypořádat, abychom mohli dosáhnout svých cílů. Odjíždíme odtud s deseti body, což je a slušný úlovek, a těšíme se tento týden na Rakousko, kde budeme připraveni získat dvojité body.“