8. července 2022

Tým BWT Alpine F1 Team se k zítřejšímu druhému kvalifikačnímu sprintu mistrovství světa FIA Formule 1 sezóny 2022 postaví s Estebanem Oconem na šestém místě na startovním roštu a Fernandem Alonsem na devátém po úspěšné páteční kvalifikaci v Rakousku

 

Tento rok je to pátá účast týmu v Q3 s oběma vozy, a veškerá pozornost se nyní obrací k zítřejšímu 24kolovému kvalifikačnímu sprintu na krátkém, ale rychlém okruhu ve Spielbergu.

 

S pouze jedním tréninkem k přípravě vozů, který proběhl dříve v tento den, si tým pro první volný trénink zvolil středně tvrdé pneumatiky Pirelli, a šetřil měkké pneumatiky na kvalifikaci a zbytek víkendu.

 

Oba jezdci hned od startu Q1 předvedli slibné tempo, a Fernando se dostal na čtvrté místo a Esteban na třinácté, což bylo na postup více než dostatečné.

 

V Q2 se Esteban zlepšil z času 1min 06,488 s v první jízdě na 1 min 05,993 s ve svém předposledním kole a dostal se do Q3 na osmém místě. Fernando také postoupil do Q3 – podeváté v sezóně – těsně za svým týmovým kolegou.

 

Esteban se i nadále zlepšoval a díky času na kolo 1 minuta 05,779 sekund v Q3 klepal na dveře nejlepší šestky. Fernando při svém úvodním tlaku v první zatáčce najel zeširoka a utrpěl škodu na levé straně podlahy svého vozu A522.

 

Po vyvěšení první červené vlajky pro Lewise Hamiltona Fernando zajel čas 1 min 06,103 s, kterým se posunul na sedmé místo za Estebana. Druhá červená vlajka pro George Russella způsobila další zpoždění, po kterém Esteban opět zlepšil svůj čas o 0,053 s a upevnil svou pozici na šestém místě. Fernando s časem 1 min 06,103 s obsadil deváté místo.

 

Zítřejší kvalifikační sprint začíná v 16:30 hodin místního času a předchází mu druhý volný trénink ve 12:30 hodin.

 

Esteban Ocon, P6, 1:05,726:

 

„S naším dnešním šestým místem v kvalifikaci jsem velmi spokojen. Po náročném volném tréninku a Q1 jsem měl pocit, že vůz během Q2 a Q3 opravdu ožil. Jsme v dobré pozici na zítřejší kvalifikační sprint a doufám, že zaprvé dokážeme upevnit sovu pozici na startovním roštu pro hlavní závod a zadruhé, že získáme nějaké cenné body. Je zde ještě nějaký prostor ke zlepšení a stále potřebujeme vyhodnotit vůz s velkým objemem paliva, což uděláme v zítřejším druhém volném tréninku. Jsem optimistický, protože můžeme mít dva dobré závody a aby k tomu došlo, musíme zůstat soustředění.“

 

Fernando Alonso, P9, 1:06,103:

 

„S vozem se dnes velmi dobře závodilo a je skvělé být znovu v Q3. Bohužel jsem širokým nájezdem v prvním kole v Q3 poškodil podlahu, takže jsme tím ztratili nějaký výkon. Myslím, že než došlo k tomu poškození jsme dnes mohli bojovat o páté nebo šesté místo, což by bylo pro zítřejší sprint skvělé. Z devátého místa budeme mít zítra za cíl získat zpět nějaké pozice a jsem si jistý, že to dokážeme. Celkově byl pro nás pátek úspěšný, takže doufám, že si v kvalifikačním sprintu a v samotném závodě v neděli odpoledne budeme moci užít nějakou zábavu a získat dobré body.“

 

Alan Permane, sportovní ředitel:

 

„S výkonem v dnešní kvalifikaci můžeme být relativně spokojeni, když Esteban dojel na šestém místě a Fernando na devátém. Když se podívám na průběh jízd, myslím, že šesté a sedmé místo bylo asi to nejlepší, čeho jsme mohli dosáhnout, kdyby vše hrálo v náš prospěch, ale tak už to občas bývá. Esteban jel dnes slušně a s každým kolem a každou částí se zlepšoval, což mu zajistilo dobrou pozici pro poslední jízdu v Q3. Fernando měl trochu smůlu, když poškodil podlahu po první jízdě v Q3, a ztratil tak nějaký výkon. Před zítřejším sprintem to samozřejmě budeme schopni opravit. S dnešním výkonem vozu jsme spokojeni a máme skvělou pozici na to, abychom v zítřejším kvalifikačním sprintu a nedělním závodě s oběma vozy získali body.“