10. července 2022

Tým BWT Alpine F1 Team dnes dokončil Velkou cenu Rakouska s oběma jezdci na bodovaných místech, když Esteban Ocon stylově pátým místem oslavil svůj 100. start do závodu Formule 1, a Fernando Alonso se vynikající jízdou vyšplhal zpět ze zadních pozic na bodované umístění.

 

Tým zůstává na pátém místě v Poháru konstruktérů s 81 body, stejně jako McLaren.

 

Estebanovo pohodlné páté místo po strategii dvou zastávek v boxech mu přineslo nejlepší závodní výsledek ve světovém šampionátu FIA Formule 1 v sezóně 2022, když postoupil ze šestého místa na startovním roštu.

 

Po výměně několika dílů na voze po včerejších potížích na startovním roštu se Fernando propracoval ze zadní řady na desáté místo na šachovnicové vlajce. Je to podruhé v sezóně, kdy se Fernando dostal z poslední řady na bodované umístění. Letos už to předvedl ve Španělsku.

 

Estebanův závod proběhl prakticky bez problémů, když těžil z odstoupení Sergia Pereze a Carlose Sainze a posunul se ze šestého místa na páté. Esteban startoval na středních pneumatikách a zastavil v boxech v 16. a 44. kole a poté na tvrdých pneumatikách dojel až do cíle.

 

Fernando odstartoval na tvrdých pneumatikách a ve 27. kole je vyměnil v boxech za tvrdé a v 57. kole za střední při vyhlášení virtuálního safety caru a opět o kolo později jako preventivní opatření, když ve voze pocítil vibrace.

 

Další závod za dva týdny se bude odehrávat na domácí půdě týmu – Velká cena Francie – na okruhu Paula Ricarda.

 

Esteban Ocon, startoval z P6, dokončil na P5:

 

„Byl to skvělý den, skvělý víkend! Myslím, že jsme dnes, kdy na tom záleželo, opravdu využili na maximum tempo vozu. Bylo skvělé dovršit moji 100. Velkou cenu ve Formuli 1. Dnes se na trati odehrálo pár dobrých soubojů, ale nakonec byl George [Russell] příliš rychlý a pátá pozice byla to nejlepší, čeho jsem mohl dosáhnout. Domů si po tomto víkendu odvážíme velmi dobré body, posouváme se na osmé místo v Mistrovství světa jezdců a v Poháru konstruktérů jsme nyní na stejné pozici, jako McLaren. Jako tým jdeme správným směrem a do závodu na okruhu Paula Ricarda, což je jeden z domácích závodů týmu, a samozřejmě i můj, jdeme s dobrou výchozí pozicí. Měl by to být úžasný víkend a nemohu se dočkat, až za dva týdny opět pojedu před domácími fanoušky.“

 

Fernando Alonso, startoval z P19, dokončil na P10:

 

„Když vezmeme v úvahu, že jsme dnes startovali ze zadní řady, je jeden bod lepší než nic. Myslím, že dnes to byl jeden z mých nejlepších závodů této sezóny, snad kromě minulého víkendu v Silverstonu. Myslím, že jsme bojovali o šesté nebo sedmé místo, ale pak se objevily divné vibrace vycházející od pneumatik, které jsme nasadili při naší druhé zastávce po vyhlášení virtuálního safety caru. Protože to bylo stále při VSC, rozhodli jsme se opět pro zastávku a nazout novou sadu pneumatik. Bohužel jsme při této zastávce v boxech navíc ztratili nějaké pozice a v několika posledních kolech jsem je musel dobývat zpět. Nakonec se nám podařilo získat desáté místo. Pouhý jeden bod z tohoto závodu mě trochu mrzí, ale zase můžeme být tento víkend velmi spokojeni s naším celkovým tempem a výkonem celého týmu.“  

 

Otmar Szafnauer, šéf týmu:

 

„Nejprve bych chtěl poblahopřát Estebanovi k jeho stému startu ve Velké ceně Formule 1 a získání deseti bodů na pátém místě. Určitě si to zasloužil po tak dobré dnešní jízdě a provedení velmi dobré strategie se dvěma zastávkami v boxech. Získáním tak velkého počtu bodů v kombinaci se včerejším úsilím ve sprintu to znamená, že tým pokračuje ve svém postupu kupředu i díky vylepšením během posledních závodů. Fernando jel také výjimečně dobře a dal zapomenout na včerejší zklamání, když se ze zadních pozic na startovním roštu dostal až na bodované umístění. Tento víkend jsme měli nějaké problémy se spolehlivostí, kvůli nimž neodjíždíme z Rakouska úplně spokojeni. Musíme se soustředit na vyřešení těchto potíží, aby byla druhá část sezóny bezproblémová. Je zřejmé, že máme rychlý vůz, ale musíme také zajistit, aby všechny provozní záležitosti týmu fungovaly na vysoké úrovni, abychom i nadále mohli s oběma vozy získávat dobré body.“