19. března 2023

BWT Alpine F1 Team si na dvou úvodních závodech mistrovství světa formule 1 v roce 2023 připsal dvě bodovaná umístění, když Esteban Ocon dojel osmý a Pierre Gasly devátý ve Velké ceně Saúdské Arábie na okruhu Jeddah Corniche Circuit.

Čtyři body Estebanovi zajistily první body v kampani 2023, zatímco Pierre dokázal zopakovat své deváté místo, kterého dosáhl před čtrnácti dny v Bahrajnu při svém týmovém debutu, Pro tým to byl vcelku poklidný večer, kdy oba jezdci v závodě na 50 kol používali strategii s jednou zastávkou v boxech, když přezuli s pneumatik se středně tvrdou směsí na tvrdou směs. Hned v prvním kole se Pierre trochu vylekal, když o něj na výjezdu z druhé zatáčky lehce škrtl Oscar Piastri z McLarenu, ale vyvázl bez poškození svého vozu A523.

Jako první zajel do boxů Pierre ve 14. kole pro pneumatiky s tvrdou směsí a Esteban jej pro stejnou směs následoval o dvě kola později. Safety Car v 17. kole kvůli odstoupení Lance Strolla znamenal, že oba jezdce přeskočil Yuki Tsunoda, který v této fázi závodu ještě nebyl v boxech. Při opětovném startu se Esteban ve 24. kole prosmýkl kolem vozu týmu Alpha Tauri, načež Pierre zopakoval svůj tah a elegantně předjel v první zatáčce.

Oba jezdci poté dojeli konzervativně až k šachovnicové vlajce, aby si zajistili zasloužených šest bodů.

Esteban Ocon – odstartoval z 6. místa, dojel 8.: „Celkově bych řekl, že to byl pro tým rozumný závod. Konečný výsledek odráží náš výkon v závodě a osmé místo je maximum, kterého jsme dnes mohli dosáhnout. Mít oba vozy na bodovaných pozicích je určitě pozitivní, zejména po Bahrajnu, ale s tím, kde se momentálně nacházíme, nesmíme být úplně spokojeni. Náš vůz má potenciál a budeme se dále učit a zlepšovat, abychom dohnali soupeře. Chceme bojovat o vyšší příčky a budeme na tom tvrdě pracovat. Tento víkend vyhodnotíme a naše pozornost se rychle zaměří na Austrálii, kde budeme usilovat o další úspěchy.“

Pierre Gasly – odstartoval z 9. místa, dojel 9.: „Určitě mám radost, že jsem v prvních dvou závodech s týmem dvakrát bodoval. Myslím, že umístění na osmém a devátém místě bylo to nejlepší, čeho jsme dnes mohli dosáhnout. Děláme pokroky. Pokaždé, když nasedneme do vozu, se něco naučíme a musíme tyto poznatky nadále využívat, abychom se celkově zlepšili. Z mé strany je toho ještě hodně, zejména pokud jde o vytěžení maxima v kvalifikaci, což nám umožní lepší pozici na trati pro závod. Těším se na debriefing s týmem, na získávání dalších zkušeností a na cestu do Austrálie, kde chceme ukázat další zlepšení.“

Otmar Szafnauer, šéf týmu: „Dnešní závod ukázal mnoho věcí: oblasti, ve kterých víme, že jsme dobří, a další oblasti, ve kterých se musíme zlepšit. Skončit s Estebanem na osmém a Pierrem na devátém místě bylo asi to nejlepší, čeho jsme dnes mohli dosáhnout, a děláme kroky správným směrem k plnění svých cílů. Je jasné, že teď zdaleka nejsme tam, kde bychom chtěli být, a pokud chceme postoupit dál, čeká nás spousta tvrdé práce. Dotáhli jsme se na některé týmy, které byly loni v šampionátu před námi, a musíme pokračovat ve snižování náskoku až po jeho úplnou eliminaci. Jako tým si o víkendu uděláme rozbor, protože jsme zaznamenali spoustu pozitivních věcí, ale také několik drobností, které bychom mohli zlepšit. Podle našeho rozvojového plánu nás čeká slušná nadílka vylepšení a těšíme se na Austrálii, kde se za dva týdny pokusíme uplatnit své zkušenosti a opět dosáhnout dobrého týmového výsledku.“