13. listopadu 2022

Tým BWT Alpine F1 Team získal z dnešní Velké ceny São Paula 14 bodů poté, co se Fernando Alonso probojoval ze sedmnáctého místa na páté a Esteban Ocon ze šestnáctého na osmé. Na závodním okruhu Interlagos předvedli oba skvělý týmový výkon.

Tým zvýšil svůj bodový náskok na čtvrté příčce v Poháru konstruktérů na 167 bodů.

Oba jezdci předvedli v závodě na 71 kol dobrou týmovou spolupráci: Esteban zvolil strategii s dvěma zastávkami s měkkou, středně měkkou a měkkou směsí. Fernando se rozhodl pro odvážnou strategii se třemi zastávkami a v závěrečných fázích závodu se spolehl ve finálním útoku na pneu s měkkou směsí a získal několik míst.

Zdálo se, že tým s oběma vozy dosáhne na solidní umístění v první desítce, než se v 50. kole objevil virtuální safety car, který byl kvůli zastavení Landa Norrise v desáté zatáčce nahrazen fyzickým safety carem. To připravilo dramatické finále, v němž Esteban působivě předjel Sebastiana Vettela i Valtteriho Bottase a obsadil pěkné osmé místo.

Fernando dokázal v 10. zatáčce čistě předjet Estebana, když se rozhodl pronásledovat vozy před sebou. Španěl se dotáhl na Sergia Pereze a získal páté místo a zasloužených 10 bodů.

Esteban Ocon startoval z P16, dojel na P8: „Pro tým je to dnes skvělý výsledek a já jsem s průběhem závodu velmi spokojený. Využili jsme různé strategie obou vozů na maximum a do posledního závodu sezony jsme získali čtrnáct bodů. Fernando a já jsme zajeli dobrou jízdu, takže si tým zaslouží uznání za to, jak se nám to povedlo. Věděli jsme, že po včerejším zklamání musíme být co nejlepší, a přesně to jsme v závodě předvedli. Sezóna ještě neskončila a čeká nás ještě jeden závod. Až do šachovnicové vlajky v Abú Zabí to bude pořádný nápor.“

Fernando Alonso startoval z P17, dojel na P5: „Dnes se nám závod v São Paulu velmi vydařil. Vůz byl velmi konkurenceschopný a s naší závodní strategií jsme nebyli sladěni s většinou vozů. Na konci, během safety caru, jsem měl novější pneumatiky a tlačili jsme se co nejblíže k prvnímu místu; předjel jsem Sergia [Pereze] a pak jsem se snažil zaměřit na Charlese [Leclerca], ale na předjíždění byli o kus rychlejší. Včera jsem udělal chybu, když jsme se s Estebanem dostali do kontaktu, takže dnes jsme chtěli udělat maximum a závodit tvrdě pro tým. Do Abú Zabí jsme tyto body potřebovali. Čeká nás s týmem ještě jeden závod a jsem plně ponořený do závodění.“

Otmar Szafnauer, šéf týmu: „Pokud byl včerejšek nejslabším okamžikem naší sezóny, dnešek je určitě vrcholem. Gratuluji celému týmu – oběma továrnám ve Viry a Enstone – všem na trati a jezdcům za fantastický nedělní výkon. Získali jsme 14 bodů a především jsme zvýšili náš náskok na čtvrtém místě v Poháru konstruktérů. Závod probíhal dobře a oba jezdci předváděli velmi dobré tempo, které jim umožnilo dotáhnout se na první desítku. Esteban měl strategii se dvěma zastávkami, kdy využil rychlosti na pneumatikách s měkkou směsí na startu, a Fernando měl strategii se třemi zastávkami s cílem zaútočit v závěru závodu na nové sadě s měkkou směsí. Estebanovi se dařilo a pohodlně se držel v první desítce a Fernando v závěrečných fázích těžil z výhod virtuálního a poté fyzického safety caru a na cestě k pátému místu působivě předjel několik vozů. Šampionát neskončí, dokud se Abú Zabí neodmávne šachovnicovou vlajkou. Budeme se i nadále soustředit, příští víkend se budeme normálně připravovat a uděláme vše pro to, aby oba vozy dokončily sezónu co nejlépe. Už jsme skoro doma...“